Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Válečná stezka: Rozmístíme v neutrální střední Evropě vojáky na její ochranu, sní Rusové

Dnes si s ohledem na titulek a hlavní motiv tohoto pravidelného shrnutí připomeneme, že Moskva už v minulosti svá vojska na naši ochranu ve střední Evropě rozmístila. Foto: ČTK/AP
Dnes si s ohledem na titulek a hlavní motiv tohoto pravidelného shrnutí připomeneme, že Moskva už v minulosti svá vojska na naši ochranu ve střední Evropě rozmístila. Foto: ČTK/AP

Přinášíme přehledné sedmidenní shrnutí nejdůležitějšího dění v ruské agresi proti Ukrajině. Na obraze bojů se nemění prakticky nic, čím dál víc se mluví o limitech a problémech na straně Ukrajiny a Západu. Jako by se zapomínalo na to podstatné, což nám naštěstí připomněli ruští propagandisté.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Válečná stezka je úterní formou newsletteru Pointa N. Má nadčasovou podobu a zasazujeme v ní do kontextu hlavní události, které válečné dění v současnosti ovlivňují. Na týdenní bázi se doplňuje s denním přehledem nesoucím název Vývoj bojů.

Věnujeme se i neotřelým úhlům pohledu, možným dalším scénářům vývoje či technice v centru pozornosti. Každý týden přinášíme tip na sbírku či projekt, jímž lze napadené Ukrajině pomoci.

Nejdůležitější dění

My vás ochráníme: Zatímco na Západě se rozšiřuje přemítání, že prohráváme, Rusko přechází na ekonomiku přizpůsobenou takzvané totální válce. To je koncept, který válce podřizuje veškeré záležitosti státu (prezident Vladimir Putin například doporučil rodinám, aby měly osm dětí). V současném ruském prostředí Kreml válku také potřebuje pro chod ekonomiky, kterou táhne válečná výroba – bez ní by hospodářství bylo mnohem slabší.

Hlavní ruská televize Rossija 1 ve svém propagandistickém pořadu už rozpracovala teorii, že

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Pointa N

Ruská válka na Ukrajině

Ukrajina

Komentáře, Svět

V tomto okamžiku nejčtenější