Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Financial Times: Jak se popasovat s popíračem klimatické změny ve vlastní hlavě

Udělali jsme civilizační chybu. Její náprava si nyní vyžádá obrovské kolektivní úsilí. Foto: Adobe Stock
Udělali jsme civilizační chybu. Její náprava si nyní vyžádá obrovské kolektivní úsilí. Foto: Adobe Stock

Když dojde na změnu klimatu, tak jako mnoho jiných i já instinktivně měním téma. To se ale musí změnit, píše Simon Kuper v komentáři Financial Times.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Onehdy jsme v rozhovoru se svou dospívající dcerou došli k tématu změny klimatu. Nadhodila ho ona, protože v ní pochopitelně vyvolává úzkost. Nejspíš se dožije toho, že se mnoho pobřežních měst ocitne pod vodou, v některých zemích bude nakonec takové horko, že se v nich nebude dát žít, a bohatá útočiště zabouchnou před klimatickými uprchlíky dveře. Instinktivně jsem změnil téma. Což ode mě byla nová mainstreamová podoba popírání: neochota přemýšlet o změně klimatu, protože to moc bolí.

Fenoménu „nového popírání změny klimatu“ jsem porozuměl, až když jsem si

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Klimatická krize

Názor

Kontext N

V tomto okamžiku nejčtenější