Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

„Lidé už na to tolik neskáčou.“ Růst bankovních podvodů se zastavil

Podvodníci se z lidí snaží vylákat jejich přístupové údaje do internetového bankovnictví. Foto: Adobe Stock
Podvodníci se z lidí snaží vylákat jejich přístupové údaje do internetového bankovnictví. Foto: Adobe Stock

Policie před dvěma týdny oznámila, že rozbila gang podvodníků vydávající se za zaměstnance českých bank, který lidi okrádal někdy i o celoživotní úspory. Počet kybernetických bankovních podvodů už ale nenarůstá, pro zločince už totiž nejsou tak atraktivní. Lidé jsou opatrnější a nebezpečí si uvědomují. Snižování počtu podvodů napomáhají i banky vlastní prevencí a aktivní komunikací.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

„Dobrý den, tady váš bankéř z České spořitelny. Mám pro vás novou nabídku, abych o ní však mohla mluvit, potřebuji vaše údaje k účtu.“ Například i takto začínají některé podvodné rozhovory, při kterých se podvodníci snaží získat přístup k úsporám obětí.

Těmito a dalšími kybernetickými bankovními podvody zločinci v jednotlivých případech získávali řádově až stamiliony korun. „Ty menší případy, například prolomení přístupových údajů, jdou ale v součtu do

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Osobní finance

Ekonomika

V tomto okamžiku nejčtenější