Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Orbán, Fico, Wilders. Odpůrců Ukrajiny ve prospěch Ruska přibývá, jak dlouho ještě vydrží jednota EU?

Dlouholetý premiér Maďarska Orbán, vítěz voleb a zatím jen adept na funkci premiéra v Nizozemsku Wilders a čerstvý (ale už počtvrté) premiér Slovenska Fico. Foto: EU
Dlouholetý premiér Maďarska Orbán, vítěz voleb a zatím jen adept na funkci premiéra v Nizozemsku Wilders a čerstvý (ale už počtvrté) premiér Slovenska Fico. Foto: EU

„Fico zatím překvapil, je to lepší, než jsme čekali,“ hodnotí jeho první týdny například ukrajinský analytik. Mnohem více se obává možné účasti Geerta Wilderse v nizozemské vládě a amerických voleb.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

„Ta dohoda je jasná. Ukrajinci dodávají živou sílu a nasazují vlastní životy, Západ jim zase poskytuje zbraně, bez kterých by proti ruskému útočníkovi neměli šanci,“ popsal nepsanou dohodu mezi Kyjevem a jeho spojenci západní diplomat, který působí v sídle Severoatlantické aliance v Bruselu.

Ve hře je také bezpečnost Evropy, která považuje změnu hranic vynucenou vojenskou agresí ve 21. století za nepřijatelný a nebezpečný precedens. „Jak dlouho ta dohoda vydrží a zda vůbec, je však nyní sporné,“ dodal západní diplomat. Se svými obavami není sám.

Až do nedávných slovenských a nizozemských voleb panovala mezi zeměmi EU v podpoře Ukrajiny jednota (až na veřejně prezentované maďarské postoje). Bylo to vidět i na tom, jak se v ostřelovaném Kyjevě střídal jeden premiér za druhým z metropolí napříč celou Evropou.

Vojenskou a politickou podporu Ukrajiny narušovala pouze vláda Viktora Orbána v Budapešti. To už ale neplatí a tento podzim získal maďarský premiér ve své proruské pozici dva nové spojence.

Ukrajinský analytik: Čas není na naší straně

„Skutečně nastalo to, čeho jsme se obávali už minulou zimu:

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Evropská unie

Maďarsko

Ruská válka na Ukrajině

Slovensko

Ukrajina

USA

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější