Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

V Praze vyměnilo dres 150 kandidátů. Rekordmanem je Janeček, raritou přestup z TOP 09 ke komunistům

„Já jsem ideály neopustil, opustila je strana. Chodníky nejsou pravicové ani levicové.” Před každými komunálními volbami se objevují případy přestupů politiků do jiných stran a některá vysvětlení už patří mezi klišé. Prošli jsme data z Prahy a sledovali, kteří kandidáti mezi volbami 2014 a 2018 vyměnili dres a které strany na tom nejvíce vydělaly.

V letošních volbách kandiduje na území hlavního města (myšleno ve všech městských částech) celkem 8 582 kandidátů. Mezi nimi figuruje zhruba 150 jedinců, kteří od minulých voleb přešli k jinému volebnímu subjektu. Třeba Jiří Janeček. Tento bývalý poslanec ODS, který ještě v roce 2010 získal zastupitelský post za občanské demokraty na Praze 11, v roce 2014 kandidoval v hlavním městě za Občanskou konzervativní stranu (v tehdejší kampani sliboval, že „Nepřipustí Majdan v Praze”). Nově se objevuje na kandidátce Rozumných.

Svou politickou angažovanost přitom začal v Mladých sociálních demokratech. Sám Janeček tento svůj krok popisoval v prosinci 2006 v online rozhovoru pro iDnes.cz následovně: „Potvrdil jsem tím jen známé přísloví, že kdo nebyl do dvaceti let nalevo, nemá srdce, kdo není po třicítce napravo, nemá rozum.”

Svůj poslední přestup k Rozumným vysvětluje Janeček lakonicky. Na otázku, proč se přesunul právě k nim, pro Deník N uvedl: „Není to nic zásadního. Jsem nezávislý kandidát na kandidátce Rozumných. Nikdo jiný mi kandidaturu nenabídl, tak kandiduji za ně. Nevidím na tom nic špatného.” Dodal rovněž, že členem původní Občanské konzervativní strany není již tři roky.

Vítězové a poražení

Data obecně ukazují, že nejvíc lidí přešlo v Praze na jinou kandidátku od hnutí ANO, TOP 09 a od Svobodných. V tomto pořadí. Od Babišova hnutí nejčastěji přecházeli kandidáti k menším uskupením a možná překvapivě k hnutí STAN. V případě topky se přesunuli k menším uskupením a lokálním sdružením.

A kdo byl v Praze naopak nejúspěšnější? Pomyslným vítězem je SPD, kterému se podařilo přitáhnout na své kandidátky po celém městě celkem 32 lidí, kteří před 4 lety kandidovali za jiný subjekt. Největší počet akvizic přišlo od Svobodných (devět lidí), KSČM a ANO (po čtyřech lidech). Proud přestupů mezi Svobodnými v roce 2014 a SPD nyní je ze všech vazeb mezi stranami nejsilnější.

Dvanáctku kandidátů pak hnutí Tomia Okamury získalo od menších uskupení, popř. již neexistujícího Úsvitu přímé demokracie. U SPD je celkem pochopitelné, že má na kontě pouze zisky, v minulých volbách vůbec hnutí nekandidovalo. Tehdy ještě neexistovalo.

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Komunální volby 2018

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější