Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Země NATO jsou si všechny rovny, ale některé jsou si rovnější

Kaja Kallas ví, proti čemu stojí. Foto: Arno Mikkor
Kaja Kallas ví, proti čemu stojí. Foto: Arno Mikkor

Komentář Edwarda Lucase: Estonka Kaja Kallas splňuje veškerá kritéria pro funkci generálního tajemníka NATO. Ne že by jí to k něčemu bylo.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

„Hledáme zkušeného politika, který povede nejúspěšnější vojenskou alianci v dějinách. Přihlášku s důvěrou zašlete na adresu Boulevard Léopold III, B-1110 Haren, Brusel, Belgie. NATO je zaměstnavatel podporující rovné příležitosti, i když některé země jsou si rovnější.“

Tenhle inzerát na volné pracovní místo je možná smyšlený (už jen proto, že poslední věta je pravda). Ale výběrové řízení na příštího generálního tajemníka NATO právě probíhá. Hlavním favoritem je dosluhující nizozemský premiér Mark Rutte. Jeho hlavní soupeřkou estonská premiérka Kaja Kallas. Nedávno se o tento post rovněž začal ucházet Krišjānis Kariņš z Lotyšska, bývalý předseda vlády, který je nyní ministrem zahraničí.

Tři generální tajemníci NATO byli Britové, tři Nizozemci, dva Belgičané a po jednom z Itálie, Německa, Španělska, Dánska a Norska. Všichni byli muži. Všechny členské státy měly od roku 2014 čas na zvýšení svých výdajů na obranu na dvě procenta HDP, jak jim to ve stejném roce uložil alianční summit v Cardiffu. Tehdy tento cíl splňovaly pouze tři země. I nyní je to pouze sedm z jednatřiceti. Estonsko, které nyní směřuje ke třem procentům, i Lotyšsko jsou mezi nimi. Nizozemsko s 1,58 procenta HDP nikoli.

Na tom by mělo dost záležet. Generální tajemník, který ve své předchozí funkci premiéra přijal bolestivá daňová a výdajová rozhodnutí nezbytná pro splnění aliančního kritéria, má silnou pozici k tomu, aby po ostatních vládách vyžadoval totéž. Na rozdíl od člověka, který dal přednost

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

NATO

Názor

Komentáře, Kontext N

V tomto okamžiku nejčtenější