Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Vývoj bojů (642. den): Jak dostat sanitky na frontu – čeho se bojí vojáci, jak se daří HIMARS a jak funguje armáda

Pontonový most u Izjumu. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N
Pontonový most u Izjumu. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

  • Projedete po cestě, na které chvíli nato zaútočí dron na 70letého důchodce na kole.
  • Jak pracuje HIMARS a dokážou ho Rusové rušit?
  • Kde je armáda rozmístěná a jak se stravuje.
  • Jak vojáci tráví zimu v zákopech.
  • Na Kyjev mířil největší útok od začátku války, Ukrajinci odpověděli podobně.
  • Rusové v Avdijivce pronikají do průmyslové zóny.
  • Mapy dne – Avdijivka.
  • Videa dne – válka pohledem z ruského tanku.

Informace v tomto textu jsou shrnutím událostí za neděli 26. listopadu. Situace už může být na některých místech jiná.

Celý minulý týden skupina fotografů, dokumentaristů a novinářů ze Slovenska ve spolupráci s ukrajinskými dobrovolníky z All4Ukraine rozvážela po frontě první část sanitek, terénních aut a škrtidel, na které se ve veřejné sbírce vysbíralo přes 200 tisíc eur. Kromě toho jsme na východě předali vojákům sto malých kamen.

Během cesty jsme projeli s výjimkou Avdijivky většinu nejznámějších oblastí bojů od Kupjansku a Izjumu přes Záporožskou oblast po dolní tok Dněpru. Následující text je shrnutím některých vojenských detailů, ale neobjeví se v něm nic, co by mohlo ohrozit lidi, kteří nám projevili obrovskou důvěru. Dennodenně umírají při obraně své vlasti před ruskou agresí.

Projedete po cestě, na které chvíli nato zaútočí dron na 70letého důchodce na kole. „Čeho se bojíš nejvíc?“ ptáme se řadového vojáka jednotky bojující ve směru na Tokmak. „Dronů,“ odpovídá jednoznačně.

Přesný způsob, jakým Ukrajinci používají drony, je jednou z věcí, které nemůžeme prozradit. Když ho ale popisoval a ukazoval vrchní seržant téže jednotky, bylo více než zřejmé, jak moc se válka za rok a půl změnila. Změna je tak zásadní, že je velmi

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Ruská válka na Ukrajině

Vývoj bojů

Komentáře, Svět

V tomto okamžiku nejčtenější