Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Jak se do Česka dostal ruský plyn? Dovezla ho desítka obchodníků

Plynovod Nord Stream je poškozený, do Česka přesto začal znovu proudit ruský plyn. Čím to může být? Foto: Adobe Stock
Plynovod Nord Stream je poškozený, do Česka přesto začal znovu proudit ruský plyn. Čím to může být? Foto: Adobe Stock

Ministr průmyslu Jozef Síkela (STAN) potvrdil, že někteří obchodníci začali do Česka znovu dovážet ruský plyn. Jak velké budou jeho dodávky v dalších dnech a týdnech, není jasné.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Na sociální síti X (dříve Twitter) se rozhořel spor o to, nakolik je Česko aktuálně závislé na dodávkách plynu z Ruska. Ministerstvo průmyslu se začátkem letošního roku pochlubilo, že se ho země již zcela zbavila, takže jeho nákupem již finančně nepodporuje ruskou agresi na Ukrajině.

O víkendu ale hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda zveřejnil graf ekonomické agentury Bloomberg. Podle něj se začátkem října obnovil dovoz plynu přes předávací stanici v Lanžhotě na česko-slovenské hranici. To je jediné místo, přes nějž nyní může ruský potrubní plyn do tuzemska proudit.

„Až 40 % plynu, který nyní Česko dováží, je z Ruska,“ napsal Kovanda, na nějž reagoval ministr průmyslu Jozef Síkela. Ten uznal, že od října k nám někteří obchodníci začali ruský plyn dovážet. Od začátku roku jde nicméně podle Síkely jen o 1,2 procenta celkových dosavadních dodávek.

Na základě dat rakouské společnosti Gas Connect přepravující plyn ale ekonom ukázal, že aktuální dovozy z Ruska rozhodně marginální nejsou a od října se drží na významných číslech. V sobotu dovoz přes Lanžhot tvořil

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Energie

Sankce proti Rusku

Ekonomika

V tomto okamžiku nejčtenější