Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

„Když začne ostřelování, všichni jsou věřící,“ říká ukrajinský kněz, který přežil ruské zajetí

„Víra je bariéra, která nenechá duši zčernat,” říká oceněný ukrajinský pravoslavný kněz Vasyl Vyrozub. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N
„Víra je bariéra, která nenechá duši zčernat,” říká oceněný ukrajinský pravoslavný kněz Vasyl Vyrozub. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Ukrajinský pravoslavný kněz Vasyl Vyrozub vloni v únoru vyrazil spolu s dalšími dobrovolníky na speciální záchrannou misi k Hadímu ostrovu. K jeho břehu se ale nikdy nedostali – ruské jednotky zajaly celou posádku. Otec Vasyl Deníku N vyprávěl o tom, co během 70 dní v zajetí prožil, proč si i jako válečný zajatec přišel svobodnější než jeho věznitelé, i o významu víry v konfliktu a ocenění, pro které si do Prahy přijel.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Vasyl Vyrozub mě vítá pevným objetím. Jeho srdečnost se částečně zakládá na sdílené zkušenosti našich národů – i Češi přece zažili tyranii ruské říše a platili za to svými životy, zmiňuje.

„Až zvítězíme, každý, kdo pomáhal, bude moct říct, že je také vítěz,“ říká muž v černé ukrajinské vyšyvance a do výčtu zahrnuje specificky také novináře. Podle něj totiž rovněž bojujeme – v přední linii informační války. I proto je mi ochotný znovu vyprávět o těch nejtěžších chvílích, které zažil.

Když zdůrazním, že na všechny mé otázky odpovídat určitě nemusí, pokud bude návrat k traumatickým zážitkům příliš, opáčí s úsměvem: „Pouze v ruském zajetí jsem mluvit nechtěl. A stejně mě nutili.“ Ani jeho smích ale nedokáže zamaskovat bolest, která se mu v tu chvíli objeví v očích.

„Musím o tom vyprávět a vysvětlovat světu, s kým moje Ukrajina válčí, jaké zlo v sobě Rusko nese,“ popisuje Vyrozub. „Navždycky mi to budou připomínat třeba mé

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Náboženství

Rozhovory

Ruská válka na Ukrajině

Rusko

Ukrajina

Kontext N, Svět

V tomto okamžiku nejčtenější