Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Čína platila asijskou dovolenou manažera drah, letěl se Sobotkovou delegací. Dozorčí rada žádá vysvětlení

České dráhy, ilustrační fotografie. Zdroj: ČTK
České dráhy, ilustrační fotografie. Zdroj: ČTK

V polovině října vyrazil bývalý premiér Bohuslav Sobotka – teď už v nové roli konzultanta firem – opět do Číny. Spolu s ním v delegaci kromě podnikatelů letěl i vysoký manažer Českých drah Michal Krapinec, který cestu podle svých slov bere jako dovolenou a vybral si na ni i volno. Že cestu platila čínská strana, Krapinec jako problém nevidí. Šéf dozorčí rady Českých drah Petr Moos to ale považuje za etické selhání a žádá kvůli údajné dovolené vedení státního podniku o vysvětlení.

Když ředitel strategie a správy majetkových účastí Českých drah Martin Krapinec čekal se svým kufrem na letišti, potkalo ho překvapení. A sice bývalý premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). „To, že jsem součástí delegace, jsem viděl v podstatě až na terminálu,“ popsal Deníku N Krapinec. Toho prý do asijské velmoci pozvali přátelé. Cestu bral vysoký manažer Českých drah jako dovolenou a vybral si na ni volno.

Do e-mailu dostal kód, který mu pak na místě vyměnili za letenku. O tom, kdo cestu platil, však Krapinec nemá úplně jasno. Nejdříve reportérovi Deníku N řekl, že asi čínská inovační centra. Pak se opravil. „Předpokládám, že to bylo na náklady čínské ambasády, protože takové akce se dějí třikrát ročně,“ popsal.

České dráhy v manažerově dovolené za čínské peníze selhání nevidí. „Šlo o čistě soukromou cestu v době osobního volna, která s pracovními povinnostmi nijak nesouvisela,“ odpověděl mluvčí státního podniku Radek Joklík.

Šéf dozorčí rady Českých drah se na věc ale dívá jinak.

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Čínský vliv v ČR

Česko, Ekonomika

V tomto okamžiku nejčtenější