Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Kdo a co vše bude obětí německého rozpočtového průšvihu? Zatím krize potápí Scholzovu vládu

Vicekancléři Lindner za FDP a Habeck za Zelené a kancléř Scholz z SPD v Bundestagu. Foto: Thomas Trutschel, Bundestag
Vicekancléři Lindner za FDP a Habeck za Zelené a kancléř Scholz z SPD v Bundestagu. Foto: Thomas Trutschel, Bundestag

Za několik dnů si Olaf Scholz (SPD) připomene dva roky od nástupu do kancléřského křesla. Nemá ale příliš mnoho důvodů k oslavám. Popularita jeho koaliční vlády se pohybuje na rekordně nízké úrovni a tamní ekonomika je na hraně recese. A aby toho nebylo málo, tak v posledních dnech zápasí s nečekanou obří rozpočtovou krizí.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Náhlou rozpočtovou krizi vyvolalo nedávné rozhodnutí německého Ústavního soudu. Ten v polovině listopadu rozhodl, že vláda porušila ustanovení ústavy o dluhové brzdě, když nevyužitých 60 miliard eur, tedy v přepočtu téměř 1,5 bilionu korun, určených na podporu ekonomiky v době koronavirové pandemie převedla do klimatického fondu.

V rozpočtu najednou kvůli tomu zeje obrovská díra. „Semaforová koalice“ označovaná podle stranických barev rudých Scholzových sociálních demokratů (SPD), žlutých probyznysových liberálů FDP a strany Zelených teď narychlo hledá cesty, jak se s nastalou situací vypořádat, aniž by narušila sliby a už rozběhnuté projekty na modernizaci ekonomiky.

Najít shodu ale nebude snadné, a proto se jednání zřejmě protáhnou a vyostří.

Kancléř Scholz hraje vabank. V sázce už nemůže být víc, protože

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Německo

Veřejné finance

Ekonomika, Svět

V tomto okamžiku nejčtenější