Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Analýza: Proč Okamura přeskočil ODS a může se Fialova vláda něčím utěšovat?

Foto: Gabriel Kuchta, Deník N
Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Listopadová data STEM jsou pro vládní koalici jedním z nejhorších průzkumů, které relevantní agentury v tomto volebním období vydaly. Z aktuálního šetření vynikají zejména tři špatné zprávy. Tou zcela viditelnou je především propad ODS za hnutí SPD Tomia Okamury, data ale ukazují i další problémy.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Jestli koalice Petra Fialy něco vidět nechtěla, byl to listopadový průzkum agentury STEM. Šetření z první poloviny měsíce, které v neděli zveřejnila CNN Prima News, ukazuje dramatický rozdíl v podpoře pro vládní strany a dvě sněmovní opoziční hnutí.

Zatímco strany Spolu, Piráti a hnutí STAN v součtu ztratily a podle dat výzkumníků je podporuje pouze 37 procent lidí, opoziční ANO a SPD se vyšvihly na vrchol popularity. Společně drží v tomto volebním modelu přes 45 procent hlasů a krátce za polovinou volebního období jsou ve výborné pozici.

Hnutí ANO již tradičně vede, drží zhruba třetinovou podporu. Na druhé místo se nově dostala SPD, která by těsně přeskočila vládní občanské demokraty. Tomio Okamura by se svými lidmi mířil podle STEM na 12 procent hlasů, ODS by klesla na pouhých 11,6 procenta.

Pro vládní koalici jde v součtu o jeden z nejhorších

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Analýza

Průzkum veřejného mínění

Vláda Petra Fialy

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější