Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Dnes může soudit robot s umělou inteligencí, rozhodnutí zrálo léta, říká soudce Kydalka o své rezignaci

Foto: Ludvík Hradilek, Deník N
Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

Dobrovolnou rezignací a odchodem do předčasného důchodu skončila pestrá kariéra pražského soudce Kamila Kydalky. Rozhodoval o chladnokrevných vraždách i obrovských podvodech, ale čelil také snížení platu kvůli průtahům, veřejně se vyjadřoval nevybíravě například na adresu Andreje Babiše, a jak sám říká v rozhovoru pro Deník N, skončil mimo jiné i kvůli neshodám s nadřízenými.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Na co se v rozhovoru také ptáme:

  • Jak se za 35 let proměnila v Česku justice?
  • Proč je soudce šťastný, když má v případu jen jednoho obžalovaného?
  • Proč Kydalka dobrovolně skončil?
  • Do jaké míry se může soudce spolehnout na znalce?
  • Je s povoláním soudce slučitelné ostré vyjadřování na sociálních sítích?

Byl jste soudcem 35 let, jak se za tu dobu soudnictví změnilo?

Za posledních deset let se trestní úsek soudnictví hodně změnil. Doba, kdy soudci používali selský rozum, je dávno pryč.

Zhruba před dvanácti lety jsme dělali kauzu, kde byli obžalovaní tři inženýři. Spolu se čtvrtým měli firmu, která dodávala teplárenskému podniku počítačové programy. Čtvrtý společník se asi cítil málo ohodnocen, proto do programu propašoval „trojského koně“. Řada tepláren proto přestala fungovat.

To se asi obžalovaným nelíbilo.

Když zjistili, co udělal, nabídli mu, že ho vyplatí, aby odešel. Jenže jemu to přišlo málo. Tak se jeden z těch tří nechal od zbývajících vyplatit a založil si vlastní firmu. Postupně přebral zakázky, které měla nasmlouvané původní společnost. Časem za ním přešli i zbývající dva společníci. Následně je začali stíhat za porušení povinnosti při správě cizího majetku a zneužívání informací v obchodním styku.

Tenkrát jsme provedli poměrně obsáhlé dokazování a nakonec tři inženýry zprostili. Do odůvodnění rozsudku jsem napsal, že

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Justice

Rozhovory

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější