Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

K předkrizovým cenám už se nevrátíme. Když jsou pro někoho energie drahé, má nárok na pomoc státu, říká Stanjura

Ministr Stanjura pro pondělní stávku žádný relevantní důvod neviděl. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N
Ministr Stanjura pro pondělní stávku žádný relevantní důvod neviděl. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) důvodům pondělní stávky nerozumí. Stát podle něj musí provést reformu úvazků učitelů, protože současný systém je neudržitelný. Omezení státní pomoci v energetice, které by firmám a domácnostem podle kritiků mohlo příští rok zdražit elektřinu, je podle šéfa státní kasy nevyhnutelné. „V okamžiku, kdy už nemáte mimořádné příjmy, logicky snižujete mimořádné výdaje, protože je situace stabilní. Nevrátíme se ale k cenám energií roku 2021. Nic takového neslibujeme. To by nebylo odpovědné,“ řekl ministr financí v rozhovoru pro Deník N.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Co se v rozhovoru mimo jiné dozvíte:

  • Co vláda nezvládla při přípravě a schvalování konsolidačního balíčku?
  • Proč je podle Zbyňka Stanjury současný systém učitelských úvazků ve školství neudržitelný?
  • Jak se ministr staví k platovým požadavkům lékařů?
  • Proč by podle Stanjury vláda neměla řešit euro, i když na něj ekonomika už bude připravená?

O konsolidačnímu balíčku říkáte, že je vyvážený a neměl by poškodit žádnou ze skupin obyvatelstva. Odbory dnes protestují mimo jiné i proti němu, zapojuje se stovka firem. Nedělá vláda něco špatně?

Na jedné straně jsme kritizováni, že je ozdravný balíček slabý, že úspory měly být větší. Na druhé straně to údajně malé a slabé fiskální úsilí vede k těmto protestům. To jsou dva krajní názory a mezi nimi je současná realita. Já trvám na tom, že balíček je potřebný a vyvážený. Můžeme se sejít za rok a uvidíte, že se nenaplní černé scénáře malované odbory nebo opozicí.

Odbory se chovají jako opozice. Já myslel, že vedou kolektivní jednání, starají se o příjmy zaměstnanců. Tady ale protestují proti politickému rozhodnutí.

Máte z osobních jednání s odbory pocit, že vaše argumenty nevnímají?

Mnozí z odborových předáků jsou mnohem smířlivější. Když je ale slyším před kamerami, kolikrát nevěřím, že jsem s tím samým člověkem před půlhodinou jednal. Ale je to jejich cesta, vybrali si

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Konsolidační balíček

Rozhovory

Stávka 27. listopadu

Veřejné finance

Vláda Petra Fialy

Česko, Ekonomika

V tomto okamžiku nejčtenější