Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Na jižní Moravě žijeme v jiných číslech. Značka Spolu má i nadále smysl, říká hejtman Grolich

Jihomoravský hejtman Jan Grolich zvažuje kandidaturu do čela lidovců. Na fotce s bývalým šéfem strany Pavlem Bělobrádkem. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N
Jihomoravský hejtman Jan Grolich zvažuje kandidaturu do čela lidovců. Na fotce s bývalým šéfem strany Pavlem Bělobrádkem. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

Strana se nehodnotí podle průzkumů, ale výsledků, říká jihomoravský hejtman Jan Grolich. V rozhovoru pro Deník N mluví mimo jiné o tom, co může jeho domovská KDU-ČSL dělat s nízkými preferencemi. „Naším úkolem je udělat dobré výsledky na krajích, ať už sami, nebo v rámci Spolu,“ myslí si. Vládu, jejíž součástí lidovci jsou, bude podle něj historie hodnotit především na základě toho, jak zvládla situaci po vypuknutí ruské války na Ukrajině. Kromě toho mluví také o tom, zda má ambice kandidovat do čela strany a co může jeho rozhodnutí ovlivnit.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

V rozhovoru se mimo jiné ptáme:

  • Jak a kde mohou lidovci přilákat voliče?
  • Jak v polovině volebního období hodnotí výkon Fialovy vlády, jejíž součástí KDU-ČSL je?
  • Bude kandidovat na post předsedy strany?
  • Postaví lidovci s ODS a TOP 09 společnou kandidátku v krajských volbách? A bude v jejím čele on?

Poslední průzkum společnosti Kantar CZ přisoudil vaší straně dvě a půl procenta hlasů. Nejedná se o žádnou zásadní odchylku, v posledních měsících se lidovci až na výjimky pohybují mezi dvěma a čtyřmi procenty. Jak může KDU-ČSL podle vás oslovit nové voliče?

Nepamatuji si, jaké průzkumy měla strana třeba za našich předchozích předsedů či zkrátka v průběhu minulých volebních období. Podle průzkumů se strana nehodnotí, hodnotí se podle výsledků. Za mě je podstatný náš poslední volební výsledek v parlamentních volbách a ten byl dobrý. Podle toho hodnotím. Musíme si teď nastavit cíle pro další volby.

I koalice Spolu, jejíž součástí jste byli v minulých parlamentních volbách, v průzkumech v lepším případě stagnuje, její podpora spíše klesá. Jak hodnotíte výkon vlády v první polovině volebního období?

V prvním poločase jsme stihli udělat ta nejtěžší rozhodnutí. Rozhodně pozitivně hodnotím to, jak jsme zvládli vypuknutí války na Ukrajině. To si myslím, že bude historicky jediná věc, která se bude v tomto volebním období hodnotit – jak jsme zvládli tuto státnickou zkoušku. Myslím, že jsme obstáli na výbornou. Nikdo si nebude pamatovat a nikdo se nebude v dějepise učit, jaká byla sazba DPH na jaký produkt. Před takto velkou zkouškou, jakou byl začátek války, jsme v Česku dlouho nestáli a obstáli jsme v ní dobře. To je za mě podstatné.

Zároveň ale chápu aktuální složitou situaci. Vláda musela přijít s úspornými opatřeními. Část lidí podle mě čekala, že

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Krajské a senátní volby 2024

Rozhovory

Vláda Petra Fialy

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější