Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Nechal jsem přelepit značky na Starém Městě, tvrdil Svoboda. Rozhodnutí ale neplatí, teď od něj dává ruce pryč

Primátor Bohuslav Svoboda nechal přelepit noční zákazy vjezdu. Foto: Prokop Vodrážka, Deník N
Primátor Bohuslav Svoboda nechal přelepit noční zákazy vjezdu. Foto: Prokop Vodrážka, Deník N

Technická správa komunikací přelepila dopravní značky, které omezovaly noční vjezd do části Starého Města. Jenže k tomu zřejmě neměla žádný zákonný důvod, a její rozhodnutí tak neplatí. Primátor Bohuslav Svoboda (ODS), který zneplatnění značek nejprve prezentoval jako svůj úspěch, nyní tvrdí, že se tak TSK rozhodla sama.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Noční zákaz vjezdu vyvolal velké emoce. Bez širší politické diskuze se na pěti místech Prahy 1 objevily značky zakazující v noci vjezd do části města. Tuto místní úpravu inicioval radní pro dopravu na „jedničce“ Vojtěch Ryvola a provedl ji místní odbor dopravy.

Výrazně se proti tomu postavil pražský primátor Svoboda, který první městskou část hned kritizoval, že nepostupovala v souladu s pravidly. A dodal, že se rozhodl značky zneplatnit.

„U nočního zákazu vjezdu do centra Prahy mám pochyby, proto jsem nechal rozhodnutí přezkoumat a na tuto dobu nařízení pozastavit,“ napsal Svoboda na sociální sítě. Dodal přitom, že je důležité, aby se vždy postupovalo podle pravidel. „Každé rozhodnutí veřejné správy musí být zodpovědné a hlavně učiněné v souladu s pravidly,“ doplnil.

Technická správa komunikací poté skutečně nechala cedule přelepit. Jenže jak se ukazuje, postupovala přitom s největší pravděpodobností v rozporu s pravidly a dost možná nezákonně. Původní rozhodnutí o umístění značek nadřízený orgán nezrušil, a magistrát dokonce odmítá, že by vydal jakýkoli pokyn k jejich přelepu. Rozhodnutí o zneplatnění značek tak podle všeho neplatí.

Město si protiřečí

Technická správa komunikací, což je pražská městská firma, začala s přelepováním značek ve tři hodiny odpoledne. Odvolává se přitom na magistrát. „Z pokynu nadřazeného silničního správního úřadu jsme zahájili zneplatnění značení po dobu přezkumu,“ řekla ČTK mluvčí Barbora Lišková.

Jenže pražský magistrát takové tvrzení odmítá, jak řekl Deníku N šéf odboru pozemních komunikací a drah Aleš Krejča. „Žádnou žádost o zneplatnění

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Doprava

Praha

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější