Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Proti čemu stávkují lidé z firem? Jejich argumenty zasazujeme do grafů a čísel

Josef Středula vystoupil na demonstraci odborů na Malostranském náměstí v Praze. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N
Josef Středula vystoupil na demonstraci odborů na Malostranském náměstí v Praze. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

Zaměstnanci stovek firem budou dnes hodinovým zastavením výroby stávkovat proti krokům vlády Petra Fialy. Odbory doufají, že by se to mohlo týkat až milionu pracovníků. S pomocí čísel vysvětlujeme, proti čemu se protestující vymezují.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

V pondělí nestávkují pouze školy. Kvůli finálně schválenému vládnímu konsolidačnímu balíčku či představení další části penzijní reformy se k nim přidávají i zaměstnanci z průmyslu.

Odborářům se vedle dopadů balíčku nebo návrhu na prodloužení věku odchodu do důchodu nezamlouvá ani zvýšení regulované složky cen energií nebo „neschopnost vlády bojovat s inflací“. Rozebíráme čtyři témata, která jsou předmětem dnešního protestu.

Ceny energií

Vláda kvůli energetické krizi letos zastropovala ceny energií domácnostem i podnikům a poskytla jim další úlevy. Po zklidnění situace na trzích s elektřinou a plynem a kvůli snaze snižovat schodek státního rozpočtu se teď ale vláda Petra Fialy rozhodla, že státní pomoc v energetice příští rok výrazně omezí ze současných 110 miliard korun na 9,3 miliardy.

Pro domácnosti a firmy to znamená, že se jim zvýší regulovaná složka cen energií, která tvoří významnou část koncové ceny. V případě elektřiny je to u domácností zhruba 40 procent, u plynu 20 procent.

U firem se počítá s výraznějším

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Důchody

Energie

Konsolidační balíček

Stávka 27. listopadu

Veřejné finance

Vláda Petra Fialy

Česko, Ekonomika

V tomto okamžiku nejčtenější