Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Foukal příliš silný vítr ze západu, vtipkoval Fico v Senátu o svém zpoždění. Všichni se nesmáli

Foto: Ludvík Hradilek, Deník N
Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

Slovenský premiér Robert Fico poprvé od svého jmenování na konci října navštívil Česko. Od pátečního rána s ním čeští senátoři a poslanci opakovaně řešili neshody v tom, jak má vypadat vojenská pomoc Ukrajině napadené Ruskem. Slovensko podle Fica s dodávkami zbraní a munice této válčící zemi končí.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Zhruba čtvrthodinové zpoždění nabral cestou z Bratislavy do Prahy slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD). V pátek ráno měl snídat s předsedou Senátu Milošem Vystrčilem (ODS) a některými jeho kolegy. Dorazil ovšem později, což se odrazilo nejen na schůzce v Senátu, ale také na té následující v Poslanecké sněmovně. Na to, aby obě strany probraly klíčová či sporná témata, tak bylo oproti plánu méně času.

Takovým kritickým bodem přitom byl třeba právě osud východního souseda Slovenska. Fico sice Ukrajinu veřejně podporuje, s Českem se ale podle předsedy Senátu Vystrčila neshoduje v tom, jak má pomoc této zemi v krizi vypadat. „Na druhé straně rovněž potvrdil názor, že Slovensko v této chvíli nebude dodávat Ukrajině zbraně a že je pro okamžitá mírová jednání. Ukázalo se, že v tomto náš názor není shodný,“ řekl na tiskové konferenci po schůzce Vystrčil.

V Senátu Ficovi jeho postoj k válečné pomoci vytkl třeba

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Petr Pavel

Praha

Senát

Slovensko

Vláda Petra Fialy

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější