Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Nemyslete si, že se vám bude jen dařit. Jak selhávat správně?

„Každé dítě se dříve či později naučí vyhýbat vině tím, že ukáže prstem na jiného. Časem se to stane zvykem,“ tvrdí Edmondson. Foto: Adobe Stock
„Každé dítě se dříve či později naučí vyhýbat vině tím, že ukáže prstem na jiného. Časem se to stane zvykem,“ tvrdí Edmondson. Foto: Adobe Stock

Selhávat „správně“ nezvládá téměř nikdo – brání nám v tom vrozené instinkty i společnost. Před selháními se skrýváme, maskujeme je nebo si myslíme, že příště to zkrátka půjde lépe, tvrdí harvardská profesorka Amy Edmondson. Selhávat opravdu dobře ovšem není podle ní vůbec tak jednoduché, jak by se mohlo zdát.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Dopouštějí se dobře fungující týmy menšího počtu chyb? Zní to jako docela rozumná hypotéza. Když ale v devadesátých letech začala mladá výzkumnice zkoumat data z lékařských týmů ve dvou amerických nemocnicích, rychle narazila na neintuitivní skutečnost: Týmy, které fungovaly nejlépe, chybovaly nejčastěji.

Výzkumnice, která studii prováděla, se jmenuje Amy Edmondson. A hádanku, která se před ní objevila, vyřešila poměrně rychle: Nejlepší lékařské týmy nedělaly víc chyb; to, že se jich dopouštějí, jen častěji přiznávaly. Nefunkční skupiny zkrátka o chybách tolik nemluvily – jejich členové se necítili dostatečně bezpečně na to, aby se k nim přihlásili.

Během následující tři desetiletí se Amy Edmondson stala takříkajíc expertkou na selhání. Otázkám, co všechno, za jakých okolností a s jakými důsledky se může pokazit, se profesorka managementu z Harvardovy univerzity věnuje celý svůj pracovní život – zkoumala už například, jak osobnost lídra ovlivňuje způsob, jakým k selháním ve skupinách dochází; za jakých okolností máme tendenci selhání hlásit; jak se poučit ze situací, kdy se věci nezkazily „úplně“, ale jen „téměř“.

V nejnovější knize Edmondson zkoumá nejen na to, jak lidé selhávají, ale také to, jak by to mohli dělat lépe.

Titul Right Kind of Wrong: The Science of Failing Well (Správný druh nesprávného: Věda o tom, jak selhávat dobře) se v žebříčcích nejlepších byznysových knih letošního roku ocitá na nejvyšších příčkách. Ale i když se kniha objevuje právě v této kategorii a vychází primárně z výzkumů managementu, lekce o tom, jak selhávat, aby to zároveň bylo k něčemu dobré, nabízí také pro naše osobní životy.

Cesta není přímá

Amy Edmondson vychází ze tří

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Duševní zdraví

Literatura faktu

Kontext N, Rodina, vztahy a zdraví

V tomto okamžiku nejčtenější