Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Dokud Rusové neřeknou, že válka skončila, bude pokračovat. Proto není o čem vyjednávat, říká Applebaum

Rusko nechce příměří, říká Anne Applebaum. Foto: James Kegley
Rusko nechce příměří, říká Anne Applebaum. Foto: James Kegley

Problém našeho svobodného světa je, že nedokážeme vnímat tragédie v jiných částech planety, než je naše vlastní, říká historička Anne Applebaum v rozhovoru k vydání slovenského překladu její knihy Rudý hladomor. Komentuje rovněž výsledky polských voleb a budoucnost demokracie.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Kniha americké historičky Anne Applebaum Rudý hladomor – Stalinova válka na Ukrajině vychází na Slovensku v pravý čas, neboť ruská invaze na Ukrajinu v loňském roce je jen pokračováním snahy Ruska podrobit si ukrajinský národ i za cenu milionů ukrajinských obětí, jak se to stalo v roce 1933.

V rozhovoru se mimo jiné dočtete:

  • Jak přemýšlel Stalin, když nechal v letech 1932–33 vyhladovět miliony lidí na Ukrajině.
  • Co má podle historičky hladomor společného s aktuální válkou na Ukrajině.
  • Co pro Ukrajinu a Evropu znamená vítězství demokratické opozice v Polsku.
  • Proč příměří na Ukrajině není řešením.

Při čtení vaší knihy jsem si vzpomněl na závěr Timothyho Snydera z knihy Krvavá území, že Stalin byl zodpovědný za smrt milionů lidí zejména v době míru, zatímco Hitler v době války, přičemž počty obětí jsou srovnatelné. Souhlasíte?

Popravdě řečeno mě tato soutěž příliš nezajímá, neboť míra krutosti nemusí souviset s počtem obětí. Zajímavé na tom je spíše to, že to byli

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Historie

Literatura

Polsko

Rozhovory

Ruská válka na Ukrajině

Ukrajina

Kontext N

V tomto okamžiku nejčtenější