Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Přicházíme o čas a spoustu lidských životů, kritizují experti Válkův přístup k reformě psychiatrie

"Reforma péče o duševní zdraví stále pokračuje a je jednou z mých priorit,“ říká ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N
„Reforma péče o duševní zdraví stále pokračuje a je jednou z mých priorit,“ říká ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

Odborníci kritizují, že ministerstvo zdravotnictví už nebude zřizovat Centra duševního zdraví, jež jsou klíčovou součástí reformy psychiatrické péče. Podle nich to bude mít výrazný dopad na pacienty. Šéf rezortu Vlastimil Válek (TOP 09) Deníku N řekl, že se tyto služby budou dále rozšiřovat a že reformu podporuje.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Reforma psychiatrie měla zásadním způsobem proměnit poskytování péče lidem s duševním onemocněním. Místo velkokapacitních léčeben se zastaralými přístupy měly vzniknout kvalitní a dostupné komunitní služby zacílené na konkrétního pacienta.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) reformu dlouhodobě kritizoval jako produkt vlády Andreje Babiše – předchozí kabinet ji skutečně začal zavádět, její obsah ale vznikl hlouběji v minulosti.

Nyní Válek avizoval, že

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Duševní zdraví

Reforma psychiatrie

Zdravotnictví

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější