Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Máme se bát „nového viru z Číny“? Vysvětlujeme, proč je zbytečné panikařit

Rodiče se svými nemocnými dětmi čekají na chodbě dětské nemocnice v jihozápadním Čchung-čchingu (23. listopadu 2023). Znamenají plné nemocnice „nový záhadný virus“? Nezapomínejme, že čínské nemocnice jsou pod větším tlakem než ty české. Foto: Costfoto, NurPhoto via Reuters
Rodiče se svými nemocnými dětmi čekají na chodbě dětské nemocnice v jihozápadním Čchung-čchingu (23. listopadu 2023). Znamenají plné nemocnice „nový záhadný virus“? Nezapomínejme, že čínské nemocnice jsou pod větším tlakem než ty české. Foto: Costfoto, NurPhoto via Reuters

Čínské nemocnice se snaží zvládnout nápor nemocných a WHO chce od Pekingu víc informací o „nediagnostikovaném zápalu plic“ – ano, to už tu jednou bylo. Ale to neznamená, že se v Číně šíří „záhadný nový virus“, nebo dokonce nový covid. Vysvětlujeme proč.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Dětská nemocnice Ťing-tu v Pekingu má pro své malé pacienty k dispozici tři sta lůžek a z těch tří stovek je momentálně volné jen každé desáté. Zdravotníci uvnitř dělají, co mohou, aby nemocným dětem poskytli všechnu potřebnou péči a zároveň měli volné ruce na pomoc dalším pacientům. Je to zapotřebí. Venku před budovou už v dlouhých frontách čekají rodiče s dětmi, na jejichž ošetření se ještě nedostalo.

„Lékaři pracují přesčas a všechny naše zdravotnické kapacity jsou napřené k potřebám pacientů, ale ani to nemusí stačit,“ popsal ředitel nemocnice Sun Jüan reportérům čínského časopisu Caixin. Nynější situaci srovnal s covidovou epidemií, kdy nemocnice Ťing-tu denně ambulantně ošetřila zhruba tisíc pacientů. Teď jich podle něj ošetřuje dvoj- až trojnásobek.

„Horší rok nepamatuju,“ shrnul to ředitel Sun.

Když v lednu 2020 sevřela Wu-chan epidemie covidu, tehdy ještě čínskými vládními úřady zametaná pod koberec, měl Caixin ve městě investigativní tým. Jeho reportéři ve Wu-chanu pracovali navzdory obrovskému riziku a nebezpečí nejen ze strany viru SARS-CoV-2, ale také všech, kteří se to, co se dělo, snažili utajovat. Novináři se stávali terčem násilí, přesto dál sbírali svědectví, zjišťovali informace a sestavovali podrobnou mapu toho, co se ve Wu-chanu v prvních týdnech pandemie dělo. I díky Caixinu a dalším čínským novinářům, kteří se nenechali zastrašit, to dnes ví celý svět – respektive může vědět, když před tím nechce zavírat oči.

Opakuje se teď zima 2020? Šíří se Čínou „nový virus“, jak by se z některých aktuálních zpráv mohlo zdát? Virus, který se stejně jako SARS-CoV-2 může rozšířit do celého světa? Vždyť už se k „novému viru z Číny“ včera

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Čína

Covid-19

Zdravotnictví

Svět, Věda

V tomto okamžiku nejčtenější