Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Děti mají neduhy, které dosud trápily spíše dospělé. V důvodech lékaři tápou

Ilustrace: Deník N
Ilustrace: Deník N

Zdraví dnešních dětí je oproti dřívějším generacím v mnoha ohledech jiné. Lékaři a další odborníci si všímají, že je trápí potíže, které dosud byly výsadou spíše dospělých nebo dospívajících. Řada onemocnění nebo poruch se posouvá do stále nižšího věku.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Ačkoliv jim je teprve kolem deseti let, mají problémy spíše jako jejich rodiče nebo prarodiče.

„Vyhřezlé ploténky, zablokovaná páteř, natažený sval u dvanáctiletých, nebo dokonce desetiletých dětí. Ještě před pěti lety jsem žádné takové pacienty neměl, teď řeším skoro každý týden nějaký takový případ,“ říká fyzioterapeut Petr Šifta.

Za těmito problémy podle něj stojí celkově snížené svalové napětí v kombinaci s takzvanou hypermobilitou kloubů, která se dnes velmi často projevuje už v nízkém věku.

„Svaly tak neudrží při sobě obratle a klouby s velkým rozpětím a poměrně rychle vznikají různé blokace. Už desetileté děti přicházejí s bolestmi, ohnutí, zkřivení s úplně stejným popisem bolestí jako lidé 40 let plus,“ dodává fyzioterapeut.

Když přišlo první druhé dítě s těmito potížemi, bral to tak, že jsou to „počítačové typy“ a mají problémy proto, že se nehýbou. Jenže postupně začali přicházet i další malí pacienti, kteří aktivně sportují.

Dětí s „podivnými potížemi“ kloubů přibývá také v ordinaci fyzioterapeuta Matěje Hodáče.

„Máme například osmiletou holčičku, která

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Zdravotnictví

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější