Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Jak letos hysterii vystřídala euforie. Má chystaná nulová DPH na knihy šanci proměnit celou literární branži?

Ilustrační fotografie vznikla v pražském knihkupectví Academia. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N
Ilustrační fotografie vznikla v pražském knihkupectví Academia. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

Rekapitulaci letošního knižního roku i výhled pro ten další sepsal i letos pro přílohu Deníku N k anketě Knihy roku ředitel Světa knihy Radovan Auer. Co knižnímu trhu přinese nulová DPH na knihy a co připravovaná účast Česka v roli čestného hosta na knižním veletrhu ve Frankfurtu?

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Tak jako loni bych velectěného čtenáře rád na začátku upozornil, že následující text není faktickou analýzou stavu českého knižního trhu. Spíše názorem insidera, který se v knižním oboru pohybuje a je v kontaktu se všemi jeho důležitými hráči.

Nic jiného než subjektivní pohled ostatně ani vygenerovat nelze. Knižní trh je málo zmapované území, trpící nedostatkem relevantních dat. S jistotou známe jen počet vydávaných titulů, vše ostatní jsou kvalifikované odhady. A také se omlouvám, že knihy pro potřeby tohoto textu degraduji na pouhé zboží. Knihy jsou víc.

Změny a kuloárové informace

Jaký byl tedy rok 2023? Nemohu říci, že

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Knihy roku

Kulturní politika

Kulturní provoz

Literatura

Kultura

V tomto okamžiku nejčtenější