Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Pro Evropu je to noční můra, hodnotí expert volební triumf nizozemské krajní pravice

Předseda nizozemské strany PVV slaví se svými spolustraníky v parlamentu v Haagu vítězství ve volbách. Foto: Yves Herman, Reuters
Předseda nizozemské strany PVV slaví se svými spolustraníky v parlamentu v Haagu vítězství ve volbách. Foto: Yves Herman, Reuters

V nizozemských parlamentních volbách zvítězila krajně pravicová populistická Strana pro svobodu (PVV). To se dotkne nejen Nizozemska – bude to totiž mít dopad na směřování nejen samotné země, ale nastiňuje to širší evropský trend i pro blížící se volby do europarlamentu. Co vše to může znamenat nejen pro Nizozemce, ale i pro Evropskou unii, migranty a Ukrajinu, vysvětlil Deníku N analytik Viktor Daněk z think tanku Europeum.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Evropské krajně pravicové a populistické strany slaví – Strana pro svobodu (PVV) v čele s Geertem Wildersem zvítězila ve včerejších nizozemských parlamentních volbách. K volebnímu úspěchu už jejímu lídrovi pogratulovali například maďarský premiér Viktor Orbán i Tomio Okamura, který jedním dechem vyzval voliče, aby jeho SPD volili v blížících se volbách do Evropského parlamentu.

Politické strany z extrémů politického spektra neposilují zdaleka jen v Nizozemsku – už v sousedním Německu je aktuálně krajně pravicová populistická a protiimigrační strana Alternativa pro Německo (AfD) podle průzkumů na druhém místě, boduje i sotva vznikající Spojenectví Sahry Wagenknecht. A před eurovolbami vede ve Francii strana Národní shromáždění (RN) Marine Le Pen.

Okolnosti voleb vysvětluje zástupce ředitele Institutu pro Evropskou politiku Europeum a analytik pro Evropskou unii Viktor Daněk, který dříve působil jako zpravodaj Českého rozhlasu v Bruselu a Varšavě.

V rozhovoru se mimo jiné dočtete:

  • co (nejen) pro Nizozemsko vítězství Geerta Wilderse znamená;
  • zda se Wilders stane premiérem;
  • co Wildersovu výhru usnadnilo a jakou roli v tom sehrála konkurenční politička;
  • proč se podobný scénář může odehrát i v červnu u voleb do europarlamentu;
  • jak může výsledek voleb pocítit Ukrajina;
  • v čem tví problém evropské pravice a proč je ta krajní na vzrůstu
  • nebo proč se Viktor Daněk domnívá, že je podpora Tomia Okamury a Viktora Orbána evropským populistům „úsměvná“.

Jak se podle vás úspěch nizozemské krajně pravicové euroskeptické a protiimigrantské strany promítne v Evropě?

Pro začátek bych rád zdůraznil, že Nizozemsko

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Benelux

Evropská unie

Migrace a uprchlíci

Rozhovory

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější