Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Při natáčení málem rozplakal ministra, jindy rozzuřil kolegu režiséra. Nade vše mu byla autenticita, chaos jeho živlem

Karel Vachek (1940–2020). Foto: Ondřej Deml, ČTK
Karel Vachek (1940–2020). Foto: Ondřej Deml, ČTK

Seriál Česká inteligence: Natočil za život celkem deset filmů, z toho osm „velkých“ už od pohledu, mnohahodinových. Jak jich přibývalo, provozovatelé kin se jich báli čím dál víc; věděli, že na Vachkův třeba pětihodinový opus do biografu davy nedostanou. Většina těch filmů žádala spíš než divácké sociální společenství v sále možnost o všem v klidu – asi doma – přemýšlet.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Je možné, že jak bude časem přibývat domáckých diváků jeho filmů u počítačových obrazovek, dostaví se i onen širší ohlas, po němž Karel Vachek (1940–2020) dychtil, ale kterého si moc neužil. Mnoho diváků ho považovalo za tvůrce-chaota, ačkoliv málokdo měl svůj přístup k realitě už od šedesátých let tak promyšlený jako on. Kromě diváků, kteří z jeho filmů prchali z kin, měl také lidi, kteří kvůli němu šli studovat FAMU a v jeho stopách se stali dokumentaristy (namátkou Vít Janeček). Polarizoval.

Jeho přístup k realitě určilo, že nevěřil v osud a v tvorbu založenou na prožívání osudovosti. Osud mu splýval s emotivním vnímáním světa a života, což v literatuře a filmu tradičně ústí ve vyprávění příběhů. To poslední Vachka ani trochu nelákalo. Z jeho úhlu pohledu byly všechny možnosti lineárního vyprávění málo výživné, svádějící tvůrce jenom k tomu, aby se bezmyšlenkovitě pohybovali ve světě konvencí, zatímco jejich pravým posláním je konvencím čelit.

Za typickou dějovou a emoční manipulaci považoval psaní nebo točení o 

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Česká inteligence

Komentáře

V tomto okamžiku nejčtenější