Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Jak bude stávka probíhat? Co učitelům vadí? Odpovídáme na hlavní otázky

Část škol bude v pondělí zcela zavřená. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N
Část škol bude v pondělí zcela zavřená. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Tisíce škol a školek se v pondělí zapojí do celorepublikové stávky. Většina z nich zůstane uzavřená, další omezí provoz. Může tak jít o největší školskou stávku od roku 1989. Odpovídáme na hlavní otázky k jejímu průběhu i jejím důvodům.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Kolik škol se stávky zúčastní?

Podle čtvrtečního vyjádření odborů by mohlo stávkovat až šedesát procent všech základních, středních i mateřských škol.

V Česku je nyní zhruba 5300 mateřských, 4200 základních a 1300 středních škol, šlo by tak až o šest a půl tisíce škol. Odboráři ještě nemají finální čísla, přesný počet stávkujících škol chtějí vyhlásit až v pondělí ráno před začátkem protestní akce.

Učitelská platforma průběžně aktualizuje svou interaktivní mapu, na kterou se školy přihlašují, zatím tam ale nejsou všechny stávkující školy.

Stávku měli zaměstnanci škol nahlásit ředitelům nejpozději ve středu, aby se ředitelé mohli rozhodnout, zda školu zavřou, omezí provoz, nebo vyhlásí ředitelské volno.

Rodiče měli do středy dostat zprávu, pokud se jejich škola do stávky nějak zapojí; nejjistější ale je sledovat webové stránky konkrétní školy.

Jak bude stávka probíhat?

Většina škol bude zcela uzavřená a nezajistí hlídání menších dětí. Další stovky škol sice zůstanou otevřené,

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Analýza

Školství

Stávka 27. listopadu

Veřejné finance

Vláda Petra Fialy

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější