Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Michael Romancov: V Evropě nám úplně unikla obrovská změna. Pohání ji Čína a Rusko se veze

„Že Putin a Si Ťin-pching něco deklarují, neznamená, že se to děje. Vztah mezi Ruskem a Čínou je zásadně asymetrický.“ Foto: Dmitriy Serebryakov, AP, ČTK
„Že Putin a Si Ťin-pching něco deklarují, neznamená, že se to děje. Vztah mezi Ruskem a Čínou je zásadně asymetrický.“ Foto: Dmitriy Serebryakov, AP, ČTK

Kdo jsou vítězové a poražení dnešního světa? Po druhé světové válce bylo jasno. Ale teď se svět mění tak rychle, že to nejsou schopni pochopit ani ti nejlépe informovaní z nás, míní politický geograf Michael Romancov. Největší problém na mapě naší budoucnosti jsou totiž bílá místa v našich hlavách.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Rozhovor vznikl při příležitosti výroční Konference Deníku N s podtitulem Jsme připraveni?, která se konala 31. října v pražském Kině Světozor. Všechny rozhovory z ní postupně zveřejňujeme zde. Téma úvodního povídání Magdaleny Slezákové s Michaelem Romancovem znělo Jsme připraveni na nový globální pořádek?

Dočtete se například:

  • Jak čeští politici hledí na svět z nizoučkého Řípu;
  • proč si do OSN nepromítat utopii;
  • jak to dopadlo se snem o novém americkém století;
  • proč Rusko nemůže „dohnat a předehnat“ Čínu;
  • jestli je naše budoucnost neproniknutelně černá;
  • a jak nám mohou pomáhat historické mapy, když se je naučíme dobře číst.

O první otázku se mi postarala naše ministryně obrany: Má smysl, aby Česká republika vystoupila z OSN?

No, nemá. Ať se to pokusím rovnou vztáhnout k našemu tématu, kterým je, zda jsme připraveni na nový světový pořádek: ten tweet paní ministryně ukazuje, že až na řídké výjimky jsou naše politické elity schopny nahlédnout svět maximálně z Řípu.

Říp je docela hezký kopeček. Převýšení asi 250 metrů, portál Kudy z nudy ho na škále obtížnosti jedna až pět řadí na první stupeň. Lehký trek, který zvládnou rodiny s dětmi, aktivní důchodci i psi.

A to je bohužel

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Čína

Konference N: Jsme připraveni?

Rozhovory

Rusko

USA

Východní Asie

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější