Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Při rekonstrukci metra zmizela „prsa a antiprsa“. Jen odpadový hliník, říká dopravní podnik. V aukcích se ale draží za tisíce

Foto: Prokop Vodrážka, Deník N
Foto: Prokop Vodrážka, Deník N

Při rekonstrukci stanice metra Jiřího z Poděbrad někdo ukradl téměř pět set kusů ikonických obkladových kazet. Ty se běžně v aukcích draží za tisíce nebo i desetitisíce korun. Škoda tak jde do milionů. Dopravní podnik to ale odmítá – podle něj šlo o stavební materiál a hliníkový odpad, škodu tak vyčíslil jen na jednotky tisíc. Krádež vyšetřovala policie, pachatele ale nenašla.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Každý Pražan je zná z linky metra A. Odborně se jim říká konkávní a konvexní panely s čočkami od architekta Jaroslava Otruby, lidově – prsa a antiprsa.

Panely, o jejichž barevné provedení se postaral grafik Jiří Rathouský, jsou jedním ze symbolů pražského metra, i proto jsou třeba i v kanceláři ředitele dopravního podniku.

Během rekonstrukce stanice metra Jiřího z Poděbrad však velký počet kusů těchto unikátních obkladů zmizel. „Krádež hliníkových kazet zhotovitelé zjistili v průběhu druhého kvartálu letošního roku. Jednalo se celkem o zhruba 460 kusů kazet,“ potvrdil Deníku N mluvčí pražského dopravního podniku Daniel Šabík.

Krádeže si přitom pravděpodobně dlouhou dobu

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Praha

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější