Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

U Šikmého kostela má vyrůst průmyslový park. „Tohle že je brownfield?“ zlobí se spisovatelka Lednická

Spisovatelka Karin Lednická před kostelem, který inspiroval její román. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N
Spisovatelka Karin Lednická před kostelem, který inspiroval její román. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Jaká je hodnota místa, které už neexistuje? Román Šikmý kostel Karin Lednické přitáhl pozornost k zaniklému hornickému městu, někdejší staré Karviné. Na dohled od kostela, který dal románu jméno, má začít dlouho připravovaná výstavba průmyslového areálu. Jenže román také přitáhl pozornost k historii této lokality, kterou by část místních chtěla ochránit i před průmyslovou výstavbou.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

„Přímo v těchto místech stál dům jednoho z lidí, kteří byli odsouzeni v místním monstrprocesu kvůli důlnímu neštěstí. Devět chlapů tehdy bylo odsouzeno za sabotáž a jiné trestné činy, kterých se fakticky nedopustili,“ ukazuje spisovatelka Karin Lednická směrem ke kousku zeleně mezi stromy.

„V civilizovaném prostoru by tady byla minimálně cedule. Když jsem na to poprvé upozornila, tak na to majitel pozemku zareagoval tím, že

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Historie

Literatura

Průmysl

Reportáž

Česko, Kultura

V tomto okamžiku nejčtenější