Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Jak Francouzi zachraňovali camembert. Hlasování europarlamentu o obalech překryly hoaxy

Ústředním tématem nového nařízení Evropské unie se ve Francii stal sýr Camembert a jeho tradiční obal. Je to ale zkratka. Foto: AdobeStock
Ústředním tématem nového nařízení Evropské unie se ve Francii stal sýr Camembert a jeho tradiční obal. Je to ale zkratka. Foto: AdobeStock

Neberte nám náš camembert, znělo v uplynulých týdnech z Francie, kde o tento sýr, přesněji o jeho dřevěný obal, panoval strach. Poslanci Evropského parlamentu totiž hlasovali o možném novém nařízení, které by zásadně zasáhlo do výroby obalů a jejich recyklace. Ve skutečnosti ale obavy a boj za tradiční obal známého sýra ilustrují, jak snadno může dílčí emotivní aspekt odklonit pozornost od celého nového a rozsáhlého opatření. Jak hlasovali čeští europoslanci – viz níže. Vysvětlujeme kauzu, přinášíme přehled nejčastějších dezinformací o Bruselu a nastiňujeme, na co se před jarními volbami do Evropského parlamentu můžeme v tomto ohledu těšit. A co má camembert společného se žárovkou, rumem a křečkem?

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Europoslanci minulou středu přijali nové nařízení, které by mělo omezovat obaly a jejich dopad na životní prostředí. Společný postoj bude Evropský parlament následně obhajovat při jednání se členskými státy (rozhodnutí Evropského parlamentu samo o sobě pro přijetí legislativy nestačí).

V jedné z členských zemí, ve Francii, se ale tento návrh – který byl představen před rokem a klade si za cíl řešit neustále rostoucí množství odpadu i podpořit opakované použití a recyklaci – zredukoval do emotivní debaty, která probouzí vášně milovníků sýra i sýrařů a výrobců obalů. Nová omezení se totiž měla původně mimo jiné týkat i vyhlášené francouzské mléčné pochoutky, sýru camembert, konkrétně pak jeho tradičních dřevěných obalů, které nelze recyklovat.

Tradiční krémový sýr z Normandie s ochrannou známkou Apellation d’Origine Contrôlée (AOC, česky chráněné označení původu), která ve Francii chrání tradiční názvy a značky místních zemědělských produktů, se v uplynulých týdnech dostal na první stránky nejen francouzských médií. Zákazu originálního balení z Bruselu se zastávali i mnozí politici a uživatelé sociálních sítí.

Záběr – a i budoucí dopad – schváleného nařízení je ale mnohem širší: jde totiž o jednu z hlavních iniciativ v rámci akčního plánu pro oběhové hospodářství, konkrétně jeho druhý krok. A i když se nakonec francouzským europoslancům podařilo prosadit pro oblíbené dřevěné krabičky výjimku, rozjitřená debata i míra nepřesností, jež ji doprovázely, stojí za povšimnutí. Vypovídají totiž o rozsáhlém fenoménu.

Francouzský povyk uplynulých týdnů kolem této aromatické delikatesy totiž ilustruje hned několik nešvarů. V první řadě pro mnohé Francouze obava ze ztráty tradičního obalu zastínila diskuzi o plánované unijní změně cílené podle předkladatelů na snížení objemu odpadu z obalů.

Kauza ale také připomíná velké množství dezinformací, které o fungování EU a bruselských institucích v členských zemích panují – a které se budou před blížícími se volbami do europarlamentu jistě opět hojně objevovat, debatovat… a vyvracet.

Proč ale zrovna obava o francouzský mléčný výrobek vyhnala Francouze na pomyslné barikády? Vysvětlení je hned několik.

Zahnuté banány, pomazánkové máslo a zákaz křečků

Strašák kolosu evropských institucí se tentokrát srazil s 

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Dezinformace

Ekologie

Evropská unie

Francie

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější