Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Baumaxa: Mám karburátor v kopru. Užil jsem si svoje, ale strašně by mě mrzelo opustit děti a lásku tak brzo

„Mám sotva sílu balancovat! Dostáváme se do věku, kdy po většině nálezů následují právě ztráty.“ Xavier Baumaxa. Foto: Adam Hecl, Deník N
„Mám sotva sílu balancovat! Dostáváme se do věku, kdy po většině nálezů následují právě ztráty.“ Xavier Baumaxa. Foto: Adam Hecl, Deník N

Svérázný písničkář Xavier Baumaxa slaví životní jubileum. K padesátinám chystá dvojkoncert. Pořád „jede dělovky“, jak říká. Zároveň se netají těžkou diagnózou plicní fibrózy, ale nechce být litován. V rozhovoru trochu bilancuje. A balancuje. Na hraně. Jako vždycky.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

V rozhovoru se mimo dozvíte:

  • jakou má v padesáti bilanci ztrát a nálezů,
  • jak moc ho omezuje jeho nemoc,
  • jestli přehodnocuje svůj vztah alkoholu,
  • kolik měří jeho děti,
  • jaký by byl učitel, kdyby nebyl písničkář
  • a jestli někomu závidí.

Svoje padesátiny budete mimo jiné slavit dvojkoncertem v Lucerna Music Baru. Bude speciální? Bilanční?

Ano, bude to bilanční dvojkoncert. První večer zahraju s kapelami, v nichž jsem hrál v 90. letech, tedy s punkovými V.M.H. a s funkrockovými Faulnamusic. V druhé části večera přehraju největší hity ze svých raných desek.

Na druhý večer jsem povolal do zbraně Hněddé smyčce a kapelu JazzPunkTrio, abychom přehráli smyčcovou desku Coveranto a v závěru oblékli největší hity do kapelního hávu. Snad dorazí i dechové duo Šluk & Lok.

Budou vážit cestu až ze Šluknova?

Jako že by přijeli v dresech Lokomotivy Šluknov? Ne, ne, pánové jsou ze Smíchova a rozhraní Vinohrad a Žižkova. Myslím si, že přijedou mastnou tyčí a cestou si dají prazdroj, jeden ve Zlatém klasu a druhej v Olši.

Napsal jste si k padesátinám nějakou písničku? Je pro vás to číslo nějak zásadní?

Tak určitě!

Ne!

Je to sice pěkné, kulaťoučké číslo, ale J.A.R. taky původně chtěli napsat píseň Padesát a stala se z ní až teď Šedesát. Na ty nejlepší věci si musíme počkat.

A kdyby ta písnička vznikla, o čem by byla?

Počkejte, já jsem vlastně jednu takovou napsal, když mi bylo kolem třiceti. Jmenuje se Vo vokurce a je o týpkovi, co jede mastnou tyčí do háku, je malinko slizký, nevábně oblečený, klepe se mu pupík, je to takový neatraktivní nadrblo, co vsedě šmíruje holky nad ním, jak se jim houpaj kozy, a tiše

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Rozhovory

Kultura

V tomto okamžiku nejčtenější