Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Ústupek z názvu nestačil. Odpůrci manželství pro všechny chtěli i zákaz adopcí, narovnání práv tak neprošlo přes výbor

Jestli se milují muž a žena, dvě ženy, dva muži, pořád je to láska. Ilustrační foto: Gabriel Kuchta, Deník N
Jestli se milují muž a žena, dvě ženy, dva muži, pořád je to láska. Ilustrační foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Poslanci v ústavně-právním výboru opět řešili možné legislativní úpravy svazků stejnopohlavních párů. Podporu nakonec nezískal žádný návrh. Ústupek z názvu nestačil odpůrcům manželství pro všechny, těm vadila také možnost adopcí. Podporovatelé manželství pro všechny zase odmítají, aby rodičovská práva zůstala nerovná.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Ústavně-právní výbor pokračoval v debatě o možných úpravách svazků stejnopohlavních párů. Ten prošel prvním čtením ještě v podobě, která by manželství otevřela také gayům a lesbám. Už od minulého jednání však bylo jasné, že nejspíše ani předkladatelé už nevěří, že by mohl projít výborem, nebo dokonce sněmovním plénem.

Na minulém jednání proto předkladatel Josef Bernard (STAN) představil kompromisní návrh, aby se svazky nenazývaly „manželství“, ale „partnerství“, ovšem požívala stejná práva.

S konkurenčním pozměňovacím návrhem pak přišla Helena Válková (ANO). Ten její také mluví o partnerství, má však

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

LGBTQ

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější