Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Souček nebude Moravcův výrok o Klausovi dál řešit, příště už ale prý půjde o porušení kodexu. Moderátor nesouhlasí

Václav Moravec. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N
Václav Moravec. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

Generální ředitel České televize Jan Souček se v úterý sešel s moderátorem Václavem Moravcem. Řešil s ním stížnost Institutu Václava Klause. Moderátor o exprezidentovi řekl, že byl „gubernátorem Putina v České republice“. Souček si vyžádal expertizy, proti Moravcovi nechce vyvozovat důsledky, varoval ale, že příště bude podobný výrok vnímat jako porušení Kodexu ČT.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Generální ředitel České televize Jan Souček a jedna z tváří veřejnoprávního vysílání Václav Moravec se pokusili urovnat spor, který se rozhořel kolem Moravcova výroku v zářijovém rozhovoru pro slovenský Denník N. V něm moderátor o exprezidentovi Václavu Klausovi řekl, že byl „gubernátorem Putina v České republice“.

„S Václavem Moravcem jsem včera projednal závěry etického panelu i odborného posudku k jeho rozhovoru pro slovenský Denník N, který byl předmětem stížnosti Institutu Václava Klause,“ potvrdil ve středu Souček Deníku N.

Etický panel ČT konstatoval, že moderátorův výrok sice nebyl šťastný, nepředstavoval však porušení kodexu. Souček si následně vyžádal posudek od odborníka na mediální etiku Jana Motala z brněnské Masarykovy univerzity. I ten dospěl k závěru, že ředitel by neměl vyvozovat proti Moravcovi důsledky, protože Kodex ČT veřejné vystupování zaměstnanců televize v jiných médiích přímo neupravuje.

„Etický panel i odborný posudek docenta Jana Motala se shodují v konstatování, že v danou chvíli není možné dovozovat personální důsledky, a já se s těmito doporučeními ztotožňuji,“ sdělil Souček Deníku N. Dodal ale, že napříště podobné jednání bude považovat za porušení kodexu.

„Václavu Moravcovi jsem však zdůraznil, že

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Média

Veřejnoprávní média

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější