Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Řehka říká, co mnozí neradi slyší. Jak může vypadat válka s jadernou velmocí s kódy v azbuce

Náčelník generálního štábu Karel Řehka. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N
Náčelník generálního štábu Karel Řehka. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

Analýza: Když náčelník generálního štábu Karel Řehka říká, že se musíme připravit na možnou válku s jadernou mocností, zmiňuje něco nemyslitelného? Riziko zde bylo vždy, jen vzrostlo s ochotou Ruska napadat okolní státy a neodhadnout důsledky. Jak by takový konflikt mohl vypadat?

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Na úvod jedno varování: otevřeli jste text, který vám nejspíš klid na duši nepřidá. Válka s jadernou velmocí sice nutně neznamená scénář „všichni tady umřeme“, ale žádné čtení o válce nemůže být lehké, notabene čtení o válce s jadernou velmocí.

Má to dobré důvody. Jaderné zbraně byly v minulosti použity a srovnaly se zemí dvě města. Pamětníci studené války vědí, jaké obavy propaganda tematizací jaderné hrozby budila napříč populací – dokonce i v dětech na školních branných cvičeních (jedno zažil i autor tohoto textu).

Nedávná slova šéfa české armády, tříhvězdičkového generála Karla Řehky, mohou

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Analýza

Armáda ČR

Česko, Svět

V tomto okamžiku nejčtenější