Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

„Pan Fiala objevuje objevené, je mi z toho trapně.“ Premiér to za video s Nutellou schytal i od vládních voličů

„Bylo to velmi nešťastné, nediplomatické a nepromyšlené vyjádření,“ říká k výzvě ministryně Černochové k vystoupení z OSN volič Starostů Jakub Sommerschuh. Jak dění kolem vlády komentují další voliči vládních stran? Koláž: Deník N
„Bylo to velmi nešťastné, nediplomatické a nepromyšlené vyjádření,“ říká k výzvě ministryně Černochové k vystoupení z OSN volič Starostů Jakub Sommerschuh. Jak dění kolem vlády komentují další voliči vládních stran? Koláž: Deník N

Deník N přináší další ze série textů, v nichž zpovídáme voliče všech vládních stran. V novém díle časosběru desítka respondentů hodnotí nedávno schválený úsporný balíček, stávku učitelů i lékařů nebo sestavování kandidátek pro eurovolby. Čeho dalšího si podporovatelé kabinetu všímají a co je na Fialově kabinetu štve?

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

S desítkou voličů vládních stran, kteří jsou respondenty časosběru Deníku N, jsme naposledy mluvili v září a v půlce října jsme zveřejnili jejich medailonky. Od té doby se událo několik věcí – Parlamentem prošel vládní úsporný balíček, mezi vládou a opozicí se rozhořela plamenná debata o cenách energií, proběhla stávka ve školách a firmách a také protesty lékařů v nemocnicích. Vedle toho se rovněž začaly krystalizovat kandidátky pro volby do Evropského parlamentu, které se konají příští rok v červnu.

Na tyto a další věci jsme se voličů z našeho vzorku cíleně ptali. Také oni sami ale zmiňovali témata, která je ve spojitosti s Fialovým kabinetem zaujala, nebo naopak naštvala.

„Co mě pobavilo, byla snaha o zmapování cen potravin v okolních státech. Pan Fiala objevuje objevené. My tady žijeme v polském pohraničí a každá babička ví, že v Polsku vyjde velký nákup asi tak o pětistovku levněji než u nás,“ říká osmapadesátiletá zdravotní sestra Milada Faltusová z Nekoře ve východních Čechách.

Volička a členka KDU-ČSL připomíná video, v němž předseda vlády Petr Fiala (ODS) porovnává ceny potravin v Česku a v Německu.

Milada Faltusová by se za dva roky už ráda viděla v předčasném důchodu. Zdravotní sestra se cítí prací unavená a ráda by si užila více času s devíti vnoučaty. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

K Fialovu srovnání cen nutelly nebo másla se spontánně vrací i Anna Kantorová z Prahy. „Nechápu, že pan premiér cítí potřebu komunikovat s voliči na Babišově úrovni. Nedá se říct, že by mě to úplně naštvalo, spíš je mi z toho videa trapně,“ svěřuje se čtyřiatřicetiletá podnikatelka, která v posledních sněmovních volbách dala hlas TOP 09.

Dalších voličů se na Fialovo video z německého supermarketu ptáme my, od všech deseti respondentů zaznívá kritika.

„Proč by měl premiér

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Časosběr

Energie

Petr Fiala

Vláda Petra Fialy

Volby do Evropského parlamentu

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější