Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

„Ať šílený Řehka zaleze do bunkru a mlčí.“ Kam opoziční ANO směruje debatu o obraně země

Údržba armádních pásových obrněnců – bojových vozidel pěchoty. Foto: Armáda ČR
Údržba armádních pásových obrněnců – bojových vozidel pěchoty. Foto: Armáda ČR

Analýza: Zástupci hlavní opoziční síly v zemi v čele s Andrejem Babišem označují dvouprocentní závazek na financování obrany za politickou deklaraci, uráží šéfa české armády a kritizují nákup letounů F-35 s pomocí vysokých červených čísel. Politicky takový krok dává smysl, hnutí ANO ale zvolilo formu, která přehlušuje smysluplnou veřejnou diskuzi silnými výroky. Odpovídají spíše touze kritizovat vládu, nebo nabízejí pohled, jak by hnutí v budoucnu formovalo obrannou politiku země?

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Nedávné video šéfa hnutí ANO Andreje Babiše, v němž nepravdivě tvrdil, že Česko poslalo všechny své zbraně na Ukrajinu, na sítích zarezonovalo. Část lidí Babiše kritizovala, část hájila, že „každý věděl, že jde o nadsázku“, někteří ale uvěřili, že Česko skutečně odevzdalo všechny zbraně zemi bránící se ruské agresi.

Tým šéfa ANO nakonec natočil „opravné“ video, kde expremiér vysvětlil – tentokrát už věcně správně –, jak svá slova údajně myslel.

Babišovo vyjadřování zapadá do vzorce, v němž hnutí ANO intenzivně a vůči vládě vysoce kriticky komunikuje otázky spojené s obranou a bezpečností. Způsobem, který dříve v tuzemské politice nebyl obvyklý.

Exministryně financí Alena Schillerová například v rozhovoru s Deníkem přišla s neotřelým vysvětlením, jak vnímá zákon, který vládu úkoluje vydávat aspoň dvě procenta HDP na obranu a pro který samo hnutí ANO hlasovalo.

„My jsme pro to zvedli ruku, ale vnímali jsme to jako politickou deklaraci a signál vůči našim spojencům,“ řekla Schillerová o zmíněné normě, která přitom vládě žádný manévrovací prostor nedává – nařizuje jí, co má udělat. Schillerová dodala, že závazek „bychom měli postupně plnit, ale teď si naráz tolik miliard do obrany nemůžeme dovolit“.

Jak moc „naráz“ to je? Dávat

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Analýza

Andrej Babiš

Armáda ČR

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější