Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Jak se z obhájkyně predátorů stala oběť: Marie Štípková upozorňuje na problematický postoj společnosti ke znásilnění

Marie Štípková v inscenaci Na první pohled. Foto: Dita Havránková
Marie Štípková v inscenaci Na první pohled. Foto: Dita Havránková

Studio Švandova divadla uvedlo v tuzemské premiéře výjimečnou hru Prima Facie, do češtiny přeloženou jako Na první pohled. Svědčí o tom, že problematice znásilnění se ve veřejném prostoru (i po nedávném soudu s exposlancem Dominikem Ferim) dostává čím dál zásadnějšího prostoru.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Úspěšná advokátka Tessa je na vrcholu kariéry. Pracuje v prestižní kanceláři v Londýně, už řadu měsíců neprohrála jediný případ. Patří k těm nejlepším, k těm, ke kterým si chodí ostatní (i muži!) pro rady.

Tessin úspěšný a nelítostný běh kupředu, zahrnující i hájení sexuálních predátorů, přeruší znásilnění, jehož se dopustí někdo, koho dobře znala.

To bohužel není nic překvapivého: 50 procent znásilnění spáchá v Česku podle dat uváděných organizací Konsent partner nebo manžel, dalších 40 procent někdo, koho oběť zná – kolega, soused, kamarád.

Přestože je Tessa advokátka a přestože nesčetněkrát kritizovala nedostatek důkazů, který by oběti mohly u soudu ukázat, sama se přesně těch důkazů, které by pachatele z jejího znásilnění usvědčily, zbavuje. Jedná pod návalem traumatu a emocí.

V průběhu dynamického monodramatu se mění z nekompromisní obhájkyně v přeživší znásilnění, která

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Divadlo

Sexuální násilí a obtěžování

Kultura

V tomto okamžiku nejčtenější