Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Svědectví ruského vojáka: Jak jsem přeběhl k Ukrajincům

Michail Pavlov přezdívaný „Pers“ se právě léčí z utrpěného zranění. Foto: Repro z kanálu V. Zolkina/RDS
Michail Pavlov přezdívaný „Pers“ se právě léčí z utrpěného zranění. Foto: Repro z kanálu V. Zolkina/RDS

Michail Pavlov přezdívaný „Pers“ uzavřel ve vězení kontrakt s ruským ministerstvem obrany. Na Ukrajině byl zajat a stal se vojákem Ruského dobrovolnického sboru. Nyní leží v nemocnici se zraněním, které v bojích na Ukrajině utrpěl. Exkluzivně pro Deník N hovoří o tom, jak probíhal ve vězení nábor zajatců, o výcviku v trestanecké jednotce Štorm Z, o tom, jak byl zajat a proč se rozhodl vstoupit do Ruského dobrovolnického sboru.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Na co se v rozhovoru také ptáme:

  • Proč Michail Pavlov skončil v ruském vězení?
  • Proč se rozhodl podepsat smlouvu s ministerstvem obrany a jít na frontu?
  • Věděli lidé, co je v případě podpisu smlouvy čeká? Proč ji tedy podepisovali?
  • Co se dělo, když Pavlov smlouvu podepsal?
  • Jak jeho přechod na ukrajinskou stranu probíhal? Jak se vzdal do zajetí?
  • Co se dělo v zajetí a proč vstoupil do Ruského dobrovolnického sboru?
  • Má v Rusku ještě nějaké příbuzné a je s nimi v kontaktu?

Vaše příslušnost k jednotce Štorm Z znamená, že jste ve vězení podepsal smlouvu s ruským ministerstvem obrany. Za co jste byl odsouzen?

Byl jsem odsouzen podle paragrafu 228, odstavce 1, části 4: Prodej a distribuce omamných látek. Byl jsem odsouzen nezákonně. Prostě mi podstrčili drogy do kapsy. Zadrželi mě poblíž mého domu a celý případ překroutili až do takovýchto rozměrů.

Podstrčili vám marihuanu?

Ano. Dali mi sáček s devíti gramy trávy. Šlo o velmi malé množství, ale vzhledem k přísným ruským zákonům to stačilo na to, aby si člověk šel sednout. To, že mi drogy podstrčili, potvrzuje i skutečnost, že všichni svědci v mém případě, kromě dvou úředníků, bylo devět lidí z Federální služby pro kontrolu distribuce drog. A to je vše.

No, paragraf 228 je v Rusku nejpoužívanější. Kolik let jste dostal?

Dostal jsem šest let odnětí svobody v trestanecké kolonii s přísným režimem, z toho jsem si odseděl čtyři roky a dva měsíce.

Takže vám už do propuštění nezbývalo tolik času. Proč jste se rozhodl podepsat kontrakt s ministerstvem obrany, místo abyste si počkal na propuštění?

Od samého začátku jsem měl plán, že tímto způsobem uteču z Ruska a přidám se v této válce na stranu Ukrajiny.

Proč jste nechtěl zůstat v Rusku, ale naopak odjet?

Jsem prostě absolutně nespokojený s tím, co se v Rusku děje a co kremelský režim provádí. A vzhledem ke svému občanskému postoji jsem si uvědomil, že musím z Ruska za každou cenu odejít.

Odjet do zahraničí po propuštění by bylo nereálné?

V ruských podmínkách je to bohužel nemožné, protože po odpykání trestu následují další sankce odnětí svobody, například dohled. Jednou týdně bych se musel hlásit na místní policejní stanici. Po dobu deseti let bych měl zákaz vycestovat do zahraničí, nesměl bych opustit zemi. A se záznamem v trestním rejstříku by bylo obtížné sehnat práci. V Rusku je to utažené do té míry, že se záznamem v trestním rejstříku nesmíte pracovat ani jako taxikář.

Navštívil vaše vězení v době, kdy jste tam byl, i Jevgenij Prigožin? A jak probíhal jeho nábor? Co přesně vězňům říkal a proč souhlasili?

Přišel a říká: „Potřebuji vaše zločinecké schopnosti.“ Lidé, kteří byli odsouzeni za vraždy, loupeže, těžká ublížení na zdraví, znásilnění, se dozvídají, že mají možnost dělat vše, co dělali, ale legálně a nic se jim za to nestane. Ti, kteří si v trestanecké kolonii odseděli nějaký ten rok, na to prostě skočí a jdou do toho v domnění, že budou mít jakousi pomyslnou svobodu, peníze a možnost dělat veškeré to bezpráví, které dělali a za které šli do vězení.

Rozumím tomu správně, že vězni s nepříliš dlouhými tresty k vagnerovcům nešli?

Byli tam lidé, kteří nebyli uvězněni zcela zákonně – například s mým paragrafem můžete nakládat, jak chcete. A ti měli možnost přemýšlet a uvědomit si, že to nemají zapotřebí.

A když do věznic přicházeli verbovat zástupci ministerstva obrany, ti nepotřebovali kriminální schopnosti? V čem se Prigožinův nábor lišil od náboru ministerstva obrany?

V zásadě se lišil pouze v tom, že Prigožin

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Jak přemýšlí Putinovo Rusko

Rozhovory

Ruská válka na Ukrajině

Rusko

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější