Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Vývoj bojů (636. den): Rusové na nás jdou jako zombie. Svědectví vojáků ze 47. brigády, která v létě útočila a nyní brání Avdijivku

Ukrajinští vojáci a ukrajinské vojačky ze 47. mechanizované brigády v Avdijivce. Foto: 47. brigáda / Facebook
Ukrajinští vojáci a ukrajinské vojačky ze 47. mechanizované brigády v Avdijivce. Foto: 47. brigáda / Facebook

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

  • Jaká je situace v Avdijivce očima ukrajinských vojáků ze 47. mechanizované brigády.
  • Rusové zde mají převahu v dělostřelecké munici, mají i čas vyhloubit lepší zákopy.
  • Velitel roty vzpomíná, jak probíhala neúspěšná protiofenziva v Záporožské oblasti.
  • Na frontě se zhoršilo počasí – jak to ovlivní průběh bojů?
  • Videa dne: zatopená auta a zákopy, Rusové střílejí na Avdijivku zápalnou munici.

Informace v tomto textu jsou shrnutím událostí za pondělí 20. listopadu. Situace už může být na některých místech jiná.

Pokud se o nějaké brigádě na Ukrajině dá mluvit jako o hrdinské, je to 47. mechanizovaná brigáda. V létě byla jednou z hlavních sil, kterými se Ukrajinci snažili prolomit ruskou obranu v Záporožské oblasti. Nepodařilo se to a 47. mechanizovanou brigádu to údajně stálo přes třetinu sil. V pětitisícové jednotce zůstalo tři tisíce vojáků.

Následně museli ale Ukrajinci hasit situaci kolem města Avdijivka, kde Rusové nasadili desetitisíce vojáků a stovky kusů těžké techniky. Ukrajinci sem znovu poslali 47. mechanizovanou brigádu, která toto město v Doněcké oblasti – zatím stále relativně úspěšně – pomáhá bránit.

Španělský deník El País nyní přinesl reportáž o tom, jak vojáci této brigády prožívají momentální situaci v Avdijivce. Není to povzbudivé čtení. Reportáž je sice týden stará, ale situace se od té doby zřejmě moc nezměnila.

Jednotka, se kterou si reportér španělského deníku povídal, brání severní okolí města. Rusové se Avdijivku snaží obklíčit. Linie kontaktu se zde víceméně táhne podél železnice, která je na vyvýšeném náspu. Ten, kdo ji drží, má výhodu.

„Pokud Rusové získají kontrolu nad železnicí, bude to katastrofa,“ řekl deníku voják Ivan.

Podle Ivana za den obě strany změní pozice třikrát, bojují 30 metrů od sebe. Zatímco na začátku útočili Rusové tanky a jinými obrněnými vozidly, což vedlo k velkým ztrátám, nyní nasazují pěchotu. „Přicházejí v četách po 10 až 15 mužích. Útočí na nás neustále,“ říká.

Pro Rusy to znamená velké ztráty, ty ale mají i Ukrajinci. Ivan přišel o celou svou četu 15 lidí, kteří jsou buď mrtví, nebo zajatí. Jak říká, 16 kamarádů ztratil i v létě u Robotyne. Bitva o Avdijivku je však podle něj emocionálně horší, protože „bránit se je na morálku těžší než útočit“.

„Modlíte se, jste skrčení v zákopu čtyři dny, dokud vás nevyrotují nebo vás nezabije jejich dělostřelectvo. Musíte odolávat útoku za útokem jejich pěchoty,“ dodává.

Podle Ivana mají u města Rusové výhodu ve všem kromě výcviku. Mají více dělostřelecké munice, techniky i vyšší počty lidí. Kromě toho jsou nastavení jinak, říká, a vzpomíná na jeden

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Ruská válka na Ukrajině

Vývoj bojů

Komentáře, Svět

V tomto okamžiku nejčtenější