Deník N

„Hajlování známe, na online útoky si zvykáme.“ Česko se učí, jak bojovat s nenávistí na internetu

Ilustrační foto: Fotolia
Ilustrační foto: Fotolia

Nedávná kauza radního za ODS, který na Facebooku psal o podřezání prezidenta, nebo případ poslance SPD Radima Fialy, jenž sdílel manipulativní video útočící na migranty, vyvolaly debatu, jak se v Česku stíhají nenávistné projevy, zejména na internetu. Policie loni začala stíhat podobných případů o třetinu víc než v roce 2017, rozpoznávat a trestat je se však česká justice teprve učí.

„Neuvěřitelné. Policie chtěla trestně stíhat místopředsedu SPD a šéfa poslaneckého klubu Radima Fialu za video, na kterém je zobrazena kriminalita imigrantů a džihádistů. Podle ní šlo o šíření nenávisti!“

Tímto způsobem reagovalo hnutí SPD na zprávu, že policie prověřovala u Fialy podezření z šíření nenávisti. Kriminalisté zkoumali, zda poslanec šířil nenávist sdílením videa na své facebookové stránce. Toto video bylo podle odborníků oslovených Deníkem N manipulativní a účelově sestříhané, aby vyvolalo vůči uprchlíkům negativní postoje.

Jak Deník N již dříve informoval, Fialovo stíhání nedoporučili policistům státní zástupci. Ti se totiž domnívali, že video nevybočuje z „běžného provozu“ na sítích.

Dalším příkladem nenávistného projevu z poslední doby je facebookový status radního středočeské Jesenice Martina Langa (ODS), který napsal, že prezident Miloš Zeman by měl být podřezán. Policie nyní začala případ vyšetřovat.

Nová doba, nové projevy nenávisti

Česká justice podle expertů neumí v záplavě projevů na internetu odhalit případy podněcování k nenávisti a trestat je.

„Pořád vyžaduje, aby vše bylo naprosto jasné a explicitní. Umíme odsoudit neonacistu s hákovým křížem na krku, který zmlátí Roma. Ale i ti nejhloupější skinheadi

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější