Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Dopady jen na starší? Nikoliv. Tři důsledky zvýšení důchodového věku, o kterých se nemluví

Stárnoucí populace na pracovištích ovlivní i mladší ročníky. Ilustrační foto: Adobe Stock.
Stárnoucí populace na pracovištích ovlivní i mladší ročníky. Ilustrační foto: Adobe Stock.

Komentář Evy Mošpanové: Do důchodu budeme odcházet později. Tato konstatování odborníků minulý týden potvrdil i ministr sociálních věcí Marian Jurečka. Jenže za touto větou a prostou představou šedesátníků a sedmdesátníků na pracovištích se ukrývá i řada důsledků, o kterých se mluví jen málo, nebo vůbec. A dopadnou na mnohem širší skupinu lidí než jen na seniory.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Sociální politika je fascinující obor. A jedna z nejzajímavějších věcí na ní jsou nepřímé a velice často neočekávané důsledky jednotlivých rozhodnutí. Vezměte si třeba takovou slevu na manželku. Prostá daňová úleva, která má zejména rodinám s malými dětmi pomoci překlenout období, kdy žijí pouze z jednoho příjmu. Nic kontroverzního, že?

Jenže v praxi tato daňová úleva způsobí velice často i jinou věc. Kvůli přesně nastavenému limitu příjmů mnoho žen omezuje v 

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Důchody

Názor

Komentáře

V tomto okamžiku nejčtenější