Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Kliky, vypínače, dveře, podlahy. Bratislavský dům přežil arizaci, znárodnění, restituce i developery. Co z něj zbylo?

Jana Šturdíková. Foto: Vladimír Šimíček, Denník N
Jana Šturdíková. Foto: Vladimír Šimíček, Denník N

Slovenská fotografka Jana Šturdíková nafotila příběh jednoho domu prostřednictvím bizarních detailů z jeho rekonstrukcí napříč časem. Připravovaná kniha odkrývá fascinující detaily dobové výstavby ve středoevropském prostoru, ale také zákoutí jedné stavby, kterou se prohnaly dějiny 20. století.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Když se v roce 2019 musela fotografka Jana Šturdíková odstěhovat z bytu na bratislavské Dunajské ulici, bylo to pro ni náročné. Dům v centru Bratislavy byl domovem její rodiny více než sedmdesát let.

Nejprve v něm bydlela její babička, ke které chodívala ze školy na obědy, vyrostl tam její otec a nakonec v něm žila sama fotografka spolu se sestrou a později sama.

„Milovala jsem to tam – a věděla jsem, že je jen otázka času, kdy ten dům v podobě, v jaké jsem ho zažila, zkrátka zmizí,“ říká Šturdíková.

Ten čas už nastal. Příběh prvorepublikového funkcionalistického domu z Dunajské ulice však díky ní žije nadále.

Připravovaná kniha a aktuální výstava odkrývají fascinující detaily dobové výstavby, ale také

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Architektura

Fotografie

Slovensko

Kultura

V tomto okamžiku nejčtenější