Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Země EU dovezly nejméně plynu od invaze na Ukrajinu, ruské dodávky už ale dále neklesají

Evropská unie v červenci až září dovezla o devět procent méně plynu než v předchozím kvartálu, Rusko má na dodávkách stále patnáctiprocentní podíl. Z původních čtyř ruských plynovodů do Evropy jsou v provozu jen dva, dovoz ruského zkapalněného plynu je stabilní.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Teplé počasí a slábnoucí ekonomika způsobily, že dovozy plynu do Evropské unie (EU) ve třetím čtvrtletí klesly na nejmenší objem od začátku ruské invaze na Ukrajinu. Rusko má ale i po prudkém poklesu v polovině loňského roku zhruba patnáctiprocentní podíl na celkových dodávkách.

Evropská unie ve třetím čtvrtletí dovezla 75,3 miliardy kubických metrů plynu, což bylo o devět procent méně než v předchozích třech měsících, ukazuje graf založený na datech think tanku Bruegel. Dovoz z Ruska vzrostl o více než

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Energie

Evropská unie

Ruská válka na Ukrajině

Rusko

Ekonomika

V tomto okamžiku nejčtenější