Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Míří Marine Le Pen už doopravdy do prezidentského paláce? Zahání staré démony a cílí na další volby

Marine Le Pen řeční při jednání parlamentu (Národního shromáždění). Foto: Z videa Assemblée nationale
Marine Le Pen řeční při jednání parlamentu (Národního shromáždění). Foto: Z videa Assemblée nationale

Její popularita roste, sílí i podpora její strany. Marine Le Pen bývala částí francouzských voličů a politického spektra ostrakizována, v poslední době se už dokázala dostat i do druhého kola prezidentských voleb, ale tam skončila. A nyní už se zdá, že má ona i její strana na to, dostat se k moci. Podařilo se jí nejen odstřihnout od vlastního otce a jeho minulosti, ale nyní přesvědčuje voliče, že její strana už není antisemitská.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

„Jsme přesně tam, kde bychom měli být,“ prohlásila před několika dny francouzská politička Marine Le Pen ve chvíli, kdy dorazila na pochod proti antisemitismu ve Francii.

Pochodu se zúčastnilo přes 180 000 lidí včetně někdejších prezidentů Nicolase Sarkozyho a Francoise Hollanda (prezident Emmanuel Macron se neúčastnil), kteří šli společně s premiérkou Élisabeth Borne v jeho čele.

Přesto největší pozornost vyvolala právě Le Pen, která oděná do černé barvy společně se svými spolupracovníky mezi ostatní nenápadně zapadla.

Pro Le Pen a její stranu Národní sdružení, jež mnozí politologové označují za krajní pravici, je to obrovský, a podle některých hlasů dokonce historický zlom. Nikdo na ni a její spolustraníky v průvodu nepokřikoval ani je nevyzýval, aby raději šli pryč – jak se to dělo při podobných příležitostech v minulosti.

„Měli bychom mít radost, že se Národní sdružení pochodu proti antisemitismu účastní,“ řekl k tomu Serge Klarsfeld, aktivista, právník a „lovec nacistů“.

Účast Marine Le Pen v pochodu proti antisemitismu vyvolala ve Francii debatu. Kořeny Národního sdružení totiž sahají do temné francouzské minulosti. Stranu, tehdy ještě pojmenovanou Národní fronta, založil v roce 1972 Jean-Marie Le Pen, nyní pětadevadesátiletý otec Marine. Ten dříve nechvalně proslul antisemitskými výroky a opakovaným zlehčováním holocaustu.

J.-M. Le Pen, 2012. Foto: R. Noyon

Jean-Marie Le Pen kdysi prohlásil, že plynové komory v koncentračních táborech byly jen „detailem“ historie. A obklopil se lidmi, kteří o Židech smýšleli stejně jako on, a často dokonce za druhé světové války spolupracovali s nacisty nebo s francouzským kolaborantským režimem ve Vichy.

Štít před islamisty

Do prezidentských voleb ve Francii je ještě daleko, zbývají zhruba čtyři roky. Přesto Marine Le Pen už počtvrté vytáhla do předčasné předvolební kampaně. Její Národní sdružení, které je dnes největší opoziční stranou ve francouzském parlamentu, se po útocích palestinského ozbrojeného hnutí Hamás okamžitě postavilo na stranu

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Francie

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější