Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Ficova vláda médiím vstup na Úřad vlády nezakázala, slovenský premiér ale nebude čtyřem z nich odpovídat

Slovenský premiér Fico a ministr obrany Kaliňák. Foto: Tomáš Benedikovič, Denník N
Slovenský premiér Fico a ministr obrany Kaliňák. Foto: Tomáš Benedikovič, Denník N

Předseda slovenské vlády Robert Fico e-mailem oznámil, že přerušuje jakoukoli komunikaci s nejsledovanější tamní televizí Markíza, se slovenským Denníkem N, se Sme a Aktualitami.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Odůvodnil to tím, že tato média podle něj „neplní povinnost pravdivě, všestranně a včas informovat veřejnost o činnosti orgánů veřejné moci, zejména vlády a jejího předsedy“.

Ministři jeho předchozí vlády odmítali odpovídat na otázky Denníku N už v roce 2015, kdy byl premiérem podruhé (současná vláda je Ficova čtvrtá, pozn. Deníku N). I nyní se Fico otázkám od zmíněných médií vyhýbá.

„Jsou to média, která otevřeně projevují nepřátelské politické postoje založené především na zveřejňování nepravdivých, neúplných informací nebo na zamlčování informací,“ tvrdil slovenský premiér v prohlášení Úřadu vlády.

Minulý týden Fico prohlásil, že dá „prověřit povolení“ Markízy, Denníku N, Sme a Aktualit ke vstupu a práci na Úřadu vlády. „Do rozhodnutí budou nechtěnými hosty,“ oznámil. Denníku N úřad od minulého týdne neodpovídá na otázky.

Na Ficova vyjádření zareagovala minulý týden i prezidentka Zuzana Čaputová. „Součástí práce médií je i kritika politiků. Nám politikům to může být přirozeně nepříjemné. Ale význam médií přesahuje tento náš diskomfort a je pro demokracii nepostradatelný,“ napsala na Facebooku.

Vstup na Úřad vlády nezakázali

Dnes ráno byli

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Média

Slovensko

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější