Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Do armády jsem přijela bojovat, ne přerovnávat papíry. Ukrajinské ženy brání vlast v pánských trenkách

Foto: Tomáš Benedikovič, Denník N
Foto: Tomáš Benedikovič, Denník N

Od prvního dne války stály ženy spolu s muži ve frontách před náborovými středisky územní obrany, přesto bojují v pánských trenkách, do kterých ani není možné dát hygienické vložky.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

„Ženy jsou schopné bojovat na stejné úrovni jako muži a zároveň zůstat ženskými,“ řekla New York Times Darja Trebuchová, zakladatelka nevládní organizace Valkirija, která nedaleko Kyjeva vede vojenské tréninky určené čistě pro ženy.

„Na pohlaví bojovníka nezáleží.“

Není to jediná organizace na Ukrajině, která trénuje výhradně ženy, potenciální vojačky. Neustále jich přibývá, stejně jako žen, které chtějí bránit svou vlast před ruskou agresí.

Přestože ukrajinští poslanci před pár lety ženy v armádě prakticky zrovnoprávnili s muži a odstranili stávající právní překážky, které ženám zakazovaly vykonávat některé práce a funkce na bojišti, mnohé ženy jako například Šarlotta Chmelnycka říkají, že se cítí lépe v čistě ženských výcvikových střediscích.

„Jako žena nemáte nárok dělat chyby. Vždy musíte ukázat, že na to máte, víc než muži. Postoj k vám jako ženě je, že ‚je to jen holka‘,“ řekla Balkan Insight 26letá Šarlotta, která má vysokoškolské tituly z politických věd a z veřejné správy a je v armádě nadporučicí.

A teprve nyní, po dvaceti měsících totální války, začne armáda pro ženy šít uniformy a další oblečení, aby už nemusely nosit ani pánské spodní prádlo.

V armádě? Jedině jako sekretářka

Ženy sloužily v ukrajinské armádě od vyhlášení nezávislosti Ukrajiny v roce 1991. Ale ne vždy za sebe. Byly v armádě často proto, že tam sloužil jejich manžel nebo otec.

Ukrajina si tehdy ponechala sovětskou tradici, že manželky a dcery muže pracujícího v armádě dostaly místa jako administrativní posily, sekretářky nebo jiný civilní personál. O tři roky později se ženy mohly hlásit do armády, ale jen na pozice, které se považovaly za ženštější, jako zdravotnice nebo logistická podpora.

Socioložka Anna Kvit, která se věnuje tématu vojaček v ukrajinské armádě už od roku 2015, řekla Rádiu Svobodná Evropa, že zákony až do roku 2018 nedovolovaly ženám jít na bojové pozice. Mnohé ale chtěly jít bojovat na Donbas, a tak byly oficiálně registrovány jako

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Ruská válka na Ukrajině

Ukrajina

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější