Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

„Tíseň na mě čišela z téměř každého rozhovoru.“ V Němcích budí obavy tři fenomény

Německo stojí tváří v tvář bezmála řecké tragédii: touha po nápravě minulých zločinů může vést ke smíření se současnými zločiny. Foto: Wikimedia Commons
Německo stojí tváří v tvář bezmála řecké tragédii: touha po nápravě minulých zločinů může vést ke smíření se současnými zločiny. Foto: Wikimedia Commons

Komentář Branka Milanoviće: Současné události brnkají na tři zásadní německé obavy – nekontrolovatelnou inflaci, rozvrat demokracie a vzestup antisemitismu.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Nedávno jsem strávil mimořádně hektický a intelektuálně podnětný týden v Berlíně. Ačkoliv německou politiku docela podrobně sleduji (pokud se zajímáte o Evropu, nemůžete si dovolit německou politiku ignorovat), nic mě nepřipravilo na tíseň, která čišela z téměř každého rozhovoru. Během toho týdne jsem měl přednášku o své nové knize Visons of Inequality, vystoupil jsem s prezentací o globální nerovnosti, zúčastnil se panelové diskuze s Konfederací německých odborů a šel na křest webové stránky o majetkové nerovnosti v Německu. Setkal jsem se tak s lidmi z různých společenských vrstev: s akademiky, odboráři a lidmi blízkými vládnoucí SPD, výzkumníky nerovnosti, několika novináři, kteří se mnou pořídili rozhovor, a dokonce i s několika politiky, kteří při různých příležitostech přednášeli. Ale jak v jejich veřejných projevech, tak v soukromých rozhovorech jsem nemohl přehlédnout koňskou dávku pesimismu.

Jaká témata tento pesimismus živila? Tady máte jejich orientační výčet: inflace a drahé energie, hospodářská stagnace (téměř nulový růst), vzestup krajní pravice, politické ochromení, pokles exportu do Číny, úpadek německých automobilových technologií, vysoká majetková nerovnost, neúplná asimilace obyvatelstva narozeného v zahraničí, neefektivita německých železnic, potemnělé ulice v Berlíně (šetří se energií), plná politická závislost na USA. Dalo by se pokračovat podle toho, s kým jsem mluvil, podle nahodilého směřování rozhovoru i denní nálady.

Zahraničnímu pozorovateli, který v Německu vystoupil z letadla bez větších předběžných znalostí, připadá tento pesimismus přehnaný. Ke stávajícím aktivům Německa patří celkové bohatství země, přijetí více než milionu syrských uprchlíků a téměř stejného počtu Ukrajinců a plná zaměstnanost. Přesto převládá negativní naladění.

Tato blbá nálada podle mě panuje nejen kvůli současným válkám na Ukrajině a v Izraeli/Palestině a všeobecné nejistotě, která zachvátila svět a zejména Evropu, ale také kvůli

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Historie

Názor

Německo

Komentáře, Kontext N

V tomto okamžiku nejčtenější