Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Pointa N: Palácový převrat v umělé inteligenci ještě neskončil. Připravte si popcorn

AI toho umí hodně, je ale otázka, zda dokáže vyřešit i palácový převrat v jedné své mateřské firmě. Ilustrační foto: AI Dall-E
AI toho umí hodně, je ale otázka, zda dokáže vyřešit i palácový převrat v jedné své mateřské firmě. Ilustrační foto: AI Dall-E

Prosinec a s ním i protesty lékařů proti dalším přesčasům se blíží a dohoda s ministrem zdravotnictví je stále nejistá. Nemocnice se proto už připravují na problémy – některé i tím, že ruší část plánovaných operací. Ve firmě OpenAI se naopak část představenstva dohodla a téměř z minuty na minutu vyhodila šéfa Sama Altmana. Umělá inteligence s tím asi nic nenadělá, zaměstnanci, kteří se následně vzbouřili, možná ještě ano. Vývoj je překotný.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Pondělní Pointu N sestavila Markéta Boubínová, vzpouru v OpenAI vysvětlil Petr Koubský, o protestu v nemocnicích píše Iva Bezděková a fotbalovou kauzu sledoval Tomáš Linhart.

Kauza OpenAI: doporučujeme popcorn

V přímém přenosu můžeme už od od pátečního večera sledovat, jak se bojuje o vedení ve firmě, která tak trochu zajímá celý svět. Jmenuje se OpenAI a stojí za chatbotem ChatGPT, se kterým si mnozí z nás pilně povídají, nechávají si od něj radit, psát domácí úkoly, eseje a podobně. V článku jsme popsali, co se děje, jenže ten vyšel už v pondělí ráno a od té doby je ledacos zase jinak.

Brzy na to téma vydáme pokračování, teď hned to však nemá smysl – je to stejně marné jako psát článek o hokeji, dokud se ještě hraje. Zkusme to tedy popsat jen stručně: několik vzbouřenců v představenstvu firmy se dohodlo a vyhodilo generálního ředitele Sama Altmana a dalšího zakladatele Grega Brockmana. Šokovaní investoři (jen Microsoft do OpenAI vložil třináct miliard dolarů) prohlásili, že tohle tedy ne. Ale ano, řeklo nové představenstvo. Microsoft tedy Altmana a Brockmana najal do vedení své nové AI divize (dnes ráno, všechny časové údaje podle střední Evropy). Následně ovšem vznikla petice zaměstnanců OpenAI požadující návrat obou vyhozených – jinak půjdou do Microsoftu za nimi. V tuhle chvíli ji podepsalo 505 ze 700 pracovníků.

Ani to ale ještě není vše. Nejlepší zatím je, že petici podepsal také člen

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Pointa N

Komentáře

V tomto okamžiku nejčtenější