Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Vývoj bojů (635. den): Ať mají hlad a je jim zima. Ukrajinci u Dněpru útočí na ruskou logistiku

Ukrajinští vojáci na člunu na Dněpru. Foto: Generální štáb Ozbrojených sil Ukrajiny
Ukrajinští vojáci na člunu na Dněpru. Foto: Generální štáb Ozbrojených sil Ukrajiny

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

  • Ukrajinské drony u Dněpru útočí na ruskou logistiku.
  • Rusové zase klouzavými bombami ostřelují ukrajinské pozice v obci Krynky.
  • Ukrajinci zveřejnili, kolik Rusů zde zabili a kolik techniky zničili.
  • Rusové se posunuli u Kliščijivky, útočí v Avdijivce.
  • Vizualizace dne: Opravený Krymský most.
  • Videa dne: Útoky dronů na tank, na dům, útoky na ruský konvoj a bombardování koksovny v Avdijivce.

Informace v tomto textu jsou shrnutím událostí za neděli 19. listopadu. Situace už může být na některých místech jiná.

Jednou z nejzajímavějších částí fronty je stále levý břeh Dněpru u vesnice Krynky. Ukrajinci zde i nadále drží předmostí, na místě mají několik stovek vojáků. Linie se moc nepohnula, přestože v neděli ruské zdroje hlásily menší postup Ukrajinců na západě vesnice.

Důležité je ale i to, co se děje ve vzduchu.

Zdá se, že Ukrajinci ovládají nebe nad vesnicí a v blízkém okolí. Podařilo se jim vyřadit elektronické rušičky a operuje zde množství FVP dronů (kamikaze drony ovládané operátorem přes kameru), které útočí na ruské cíle.

Poslední dny se zaměřují hlavně na ruskou logistiku v oblasti. To, že se nejedná jen o lokální cíl, ale může jít o větší ukrajinskou strategii na přicházející zimu, naznačil o víkendu mluvčí ukrajinských pozemních sil Volodymyr Fitjo.

„Naším hlavním úkolem je zajistit, že vše, co se stane, pomůže ukrajinské armádě a naopak uškodí ruským okupantům. Chceme, aby byli hladoví, byla jim zima a aby neměli touhu bojovat,“ řekl s tím, že Rusové mohou očekávat „překvapení z oblohy“.

Objevilo se několik videí, jak se to Ukrajincům daří. Ukrajinské drony na nich útočí na ruské náklaďáky se zásobami. Například zde na náklaďák Ural u obce Krynky.

Jeden z největších útoků na logistiku se odehrál před více než týdnem. Kolonu více než deseti ruských vozů Ural a Kamaz zasáhly dvě střely HIMARS u Hladkivky, přibližně 25 kilometrů od Chersonu. Střela z amerického raketometu zasáhla

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Ruská válka na Ukrajině

Vývoj bojů

Komentáře, Svět

V tomto okamžiku nejčtenější